Objev australských vědců by mohl pomoci pacientům s chronickými záněty

Objev klíčového proteinu, který reguluje působení bílých krvinek při zánětech, by mohl vést k novým typům léčby chronických zánětů

18.04.2023 - Stanislav Mihulka



Více než 50 procent všech úmrtí na světě podle odborníků těsně souvisí s nějakou formou chronického zánětu. Právě záněty totiž často stojí za ischemickou chorobou srdeční, řadou nádorů, mrtvicí, chorobami ledvin nebo steatózou jater, nepočítaje autoimunitní a neurodegenerativní choroby. 

Zároveň ovšem soudobá lékařská věda nemá k dispozici prakticky žádné účinné nástroje, s nimiž by bylo možné takové chronické zánět účinně léčit. Lékařská doporučení obvykle končí u diet a změn životního stylu. Situaci by mohl změnit zásadní objev odborníků australského výzkumného centra Centenary Institute, který nedávno zveřejnil odborný časopis Circulation Research.

Jak zklidnit bílé krvinky

Joyce Chiuová a její kolegové odhalili mechanismus, díky němuž se bílé krvinky pohybují k místům zánětu. Objev otevírá dveře k vývoji nového typu léčby, která by „vykázala“ bílé krvinky do patřičných mezí a zajistila příznivější průběh onemocnění, souvisejících s chronickým zánětem.

Badatelé zjistili, jak se bílé krvinky „odlepují“ od krevních cév a pronikají dál do těla. Jejich pozornost se přitom soustředila na neutrofily, které představují nejpočetnější typ bílých krvinek a hlavní bojovou sílu buněčné imunity. Imunitní systém posílá neutrofily do první linie v případě poranění nebo infekce. Někdy to ale neutrofily „přeženou“ a vzniká chronický zánět.

TIP: Na ďábla s čertem: S chronickými záněty střev by nám mohl pomoci toxin cholery

Tým Chiuové identifikoval klíčový enzym vylučovaný neutrofily, takzvanou protein disulfidizomerázu (PDI), který zodpovídá za zmíněné „odlepení“ neutrofilů od krevních cév. Vědci věří, že když léčba zacílí právě na tento enzym, mělo by to vést k podstatnému „zpomalení“ neutrofilů a omezení jejich nežádoucího působení ve chronických zánětech.


Další články v sekci