Objev Plutova měsíce Charona

22 . 6 . 1978

Reklama

Když 22. června 1978 procházel James Christy z námořní observatoře v USA fotografie Pluta (pořízené o dva měsíce dřív 1,55m teleskopem ve Flagstaffu) všiml si, že tehdejší poslední planeta Sluneční soustavy vypadá na snímcích periodicky jaksi „protažená“.

TIP: Plutův měsíc Charon: Barevný svět plný hor, kaňonů a terénních zlomů

Zmíněný jev se poté podařilo vystopovat i na fotografiích Pluta z roku 1965 a další pozorování vedla k objevu měsíce Charonu, tedy největší oběžnice dnešní trpasličí planety. Pluto nese jméno boha smrti – kvůli nehostinným podmínkám, jež na vzdáleném a zmrzlém světě nepochybně panují. Pokřtít měsíček podle přízračného převozníka do říše mrtvých tak bylo nasnadě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA/JHUAPL/SwRI

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907