Reklama


Objev Uranova měsíce Miranda

Uranův měsíc Miranda -<p>Na Mirandě se nachází obrovské kaňony, z nichž některé jsou až 12× hlubší než americký Grand kaňon, obrovské impaktní krátery i obří útesy. </p>
Uranův měsíc Miranda -

Na Mirandě se nachází obrovské kaňony, z nichž některé jsou až 12× hlubší než americký Grand kaňon, obrovské impaktní krátery i obří útesy. 

16 . 2 . 1948

Reklama

16. února 1948 objevil Gerard Kuiper, známý nizozemský astronom, jeden z největších měsíců Uranu: Miranda má zvláštní podobu – jako by byla slepena z několika různých kusů, které oddělují místy až 20 km vysoké srázy.

TIP: Fakta o měsících Uranu: 216 let hledání a nových objevů

Miranda je jedním z pěti měsíců planety Uran a je také jeho nejvnitřnějším měsícem. Jedná se o poměrně malý měsíc s průměrem 471 kilometrů, což je přibližně sedmina našeho Měsíce. Jde ale také o jeden z nejbizarnějších útvarů v naší Sluneční soustavě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Orbitální základna, jak ji v únoru 1998 viděli astronauti v odlétajícím raketoplánu Endeavour. V pozadí zánik stotřicetitunové stanice v zemské atmosféře, 23. března 2001.

Vesmír

Kevorkianův přístroj na smrt Thanatron byl pojmenován po řeckém démonu Thanatovi, ztělesňujícímu smrt.

Zajímavosti

Českoslovenští legionáři

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907