Objev z oběžné dráhy: Vědci našli druhé vikinské osídlení v Americe

05.04.2016 - Stanislav Mihulka

Vikingové objevili před tisícem let Ameriku. A vědci tam teď hledají jejich stopy pomocí satelitů


Reklama

Podle pověsti objevil vikinský mořeplavec Leif Eriksson roku 1001 našeho letopočtu zemi zvanou Vinland. Pět set let před Kryštofem Kolumbem. Nevíme sice, kde přesně leží Vinland, mělo by to ale být v Americe.

V roce 1960 to potvrdil nález stop vikinského osídlení na severu Newfoundlandu, na místě zvaném L'Anse aux Meadows. Donedávna šlo o jediný archeologický důkaz přítomnosti vikingů na severoamerickém kontinentu.

TIP: Byl Kryštof Kolumbus skutečně prvním Evropanem, který doplul až do Ameriky?

Vědci teď ale jásají, protože se jim po velkém úsilí povedlo odhalit druhé místo, které zřejmě před tisícem let osídlili vikingové. Vystopovali ho s využitím satelitních snímků. Nalézá se na Newfoundlandu, asi 500 kilometrů jižně od L'Anse aux Meadows. Mohl by to být bájný Vinland středověkých vikingů?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Ardfern / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907