Objev z oběžné dráhy: Vědci našli druhé vikinské osídlení v Americe

05.04.2016 - Stanislav Mihulka

Vikingové objevili před tisícem let Ameriku. A vědci tam teď hledají jejich stopy pomocí satelitů


Reklama

Podle pověsti objevil vikinský mořeplavec Leif Eriksson roku 1001 našeho letopočtu zemi zvanou Vinland. Pět set let před Kryštofem Kolumbem. Nevíme sice, kde přesně leží Vinland, mělo by to ale být v Americe.

V roce 1960 to potvrdil nález stop vikinského osídlení na severu Newfoundlandu, na místě zvaném L'Anse aux Meadows. Donedávna šlo o jediný archeologický důkaz přítomnosti vikingů na severoamerickém kontinentu.

TIP: Byl Kryštof Kolumbus skutečně prvním Evropanem, který doplul až do Ameriky?

Vědci teď ale jásají, protože se jim po velkém úsilí povedlo odhalit druhé místo, které zřejmě před tisícem let osídlili vikingové. Vystopovali ho s využitím satelitních snímků. Nalézá se na Newfoundlandu, asi 500 kilometrů jižně od L'Anse aux Meadows. Mohl by to být bájný Vinland středověkých vikingů?

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Ardfern / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907