Objev ze záhrobí: Data dávno odstaveného teleskopu přinesla rekordní exoplanetu

04.04.2022 - Stanislav Mihulka

Analýza gravitačních mikročoček v datech teleskopu Kepler z roku 2016 vyústila v objev exoplanety vzdálené úctyhodných 17 tisíc světelných let

<p>Teleskop Kepler ukončil misi na podzim 2018, jeho data ale stále přinášejí nové objevy.</p>

Teleskop Kepler ukončil misi na podzim 2018, jeho data ale stále přinášejí nové objevy.


Reklama

Legendární lovec exoplanet, teleskop Kepler, oficiálně ukončil svou činnost 30. října 2018. Do té doby objevil více než 2 700 potvrzených exoplanet. Jak se ale ukazuje, data tohoto vesmírného teleskopu dál přinášejí pozoruhodné objevy. Důkazem toho je i nedávný objev nové exoplanety, tentokrát v rekordní vzdálenosti, pokud jde o exoplanety objevené teleskopem Kepler.

Tým vedený odborníky britského centra Jodrell Bank Center for Astrophysics analyzoval data teleskopu Kepler z roku 2016 a našel v nich exoplanetu s označením K2-2016-BLG-0005Lb. Je to prakticky dvojče našeho Jupiteru, pokud jde o hmotnost planety a její vzdálenost od hvězdy.

Nový rekord teleskopu Kepler

Objevená exoplaneta je pozoruhodná svou vzdáleností od nás. Podle vědců se nachází 17 tisíc světelných let od nás. Pro teleskop Kepler jde o nový rekord, který zhruba dvojnásobně překračuje doposud největší vzdálenost exoplanety objevené tímto zařízením.

TIP: Fenomenální teleskop Kepler se rozloučil pozorováním neobvyklé supernovy

David Specht a jeho spolupracovníci objevili zmíněnou exoplanetu neobvyklým způsobem – pomocí gravitačního mikročočkování. Tato metoda je založená na deformaci obrazu hvězdy působením gravitace exoplanety na prolétající světelné paprsky.

Vědci použili nové metody zpracování dat a nové vyhledávací algoritmy, s jejichž pomocí objevili několik slibných signálů možných gravitačních mikročoček. Z jednoho signálu se nakonec vyklubala zmíněná exoplaneta. Jak podotýká Eamonn Kerin, rovněž z centra Jodrell Bank, který byl členem výzkumného týmu: „Kepler nebyl navržen pro hledání exoplanet pomocí gravitačních mikročoček. Proto je v mnoha směrech úžasné, že se to povedlo.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907