Obří antarktický ledovec zalil oceán u Jižní Georgie miliardami litry sladké vody

25.01.2022 - Stanislav Mihulka

Satelity monitorující obří ledovec označovaný jako A68A, který se v červenci 2017 odlomil od antarktického ledového šelfu Larsen-C, roztál a zalil vody v okolí Jižní Georgie miliardami litry sladké vody

<p>Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.</p>

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.


Reklama

Obří ledovec, označovaný jako A68A, se v červenci 2017 odlomil od ledového šelfu Larsen-C na Antarktickém poloostrově. Když vyrazil na svou čtyři tisíce kilometrů dlouhou pouť, představoval největší samostatný ledovec na Zemi. S rozlohou 5 719 kilometrů čtverečních byl šestým největším ledovcem ve známé historii.

Kolem Vánoc 2020 se ledovec A68A opět ocitl v hledáčku vědců, když se těsně přiblížil k britské Jižní Georgii. Mezi odborníky tehdy panovaly obavy o zranitelnost ostrovních ekosystémů. I to bylo jedním z důvodů, proč byl ledovec A68A pečlivě monitorován britskými odborníky Leedské univerzity, Centra pro polární pozorování a modelování (CPOM) a výzkumné agentury British Antarctic Survey (BAS), pomocí satelitních snímků a měření.

Příliv z ledovce

Data ze satelitů i místní měření naštěstí ukázala, že žádná katastrofa se alespoň prozatím nekoná. Podle vědců ztratil ledovec během své cesty podstatnou část své masy a nedošlo tak k nejhoršímu – pokud by ledovec uvízl na mořském dně, mohl by poškodit místní faunu nebo ovlivnit podmořské proudy a trasy mořských dravců. Podle glacioložky Anne Braakmann-Folgmannové z centra CPOM se ledovec vlivem tání ztenčil z původních 235 metrů na 67 metrů. V době, kdy dorazil k ostrovu, dosahovala jeho podvodní část hloubky 141 metrů, přičemž dno se zde nachází jen o devět metrů níž.

TIP: Antarktický „Ledovec Soudného dne“ se může zhroutit do pěti let, varuje americký glaciolog

Přestože ledovec nakonec do mořského dna nenarazil, úplně vyhráno ještě není. V těsné blízkosti ostrova z ledovce vyteklo do moře ohromujících 152 miliard tun sladké vody, což je ohromná porce nejen vody ale i živin. Pro představu, jde asi o dvacetinásobek množství vody v legendárním skotském jezeru Loch Ness anebo zhruba 61 milionů olympijských plaveckých bazénů. Zda bude dopad na místní ekosystém pozitivní, nebo naopak negativní, ukáže podle glacioložky Folgmannové až budoucnost.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907