Obří antarktický ledovec zalil oceán u Jižní Georgie miliardami litry sladké vody

25.01.2022 - Stanislav Mihulka

Satelity monitorující obří ledovec označovaný jako A68A, který se v červenci 2017 odlomil od antarktického ledového šelfu Larsen-C, roztál a zalil vody v okolí Jižní Georgie miliardami litry sladké vody

<p>Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.</p>

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.


Reklama

Obří ledovec, označovaný jako A68A, se v červenci 2017 odlomil od ledového šelfu Larsen-C na Antarktickém poloostrově. Když vyrazil na svou čtyři tisíce kilometrů dlouhou pouť, představoval největší samostatný ledovec na Zemi. S rozlohou 5 719 kilometrů čtverečních byl šestým největším ledovcem ve známé historii.

Kolem Vánoc 2020 se ledovec A68A opět ocitl v hledáčku vědců, když se těsně přiblížil k britské Jižní Georgii. Mezi odborníky tehdy panovaly obavy o zranitelnost ostrovních ekosystémů. I to bylo jedním z důvodů, proč byl ledovec A68A pečlivě monitorován britskými odborníky Leedské univerzity, Centra pro polární pozorování a modelování (CPOM) a výzkumné agentury British Antarctic Survey (BAS), pomocí satelitních snímků a měření.

Příliv z ledovce

Data ze satelitů i místní měření naštěstí ukázala, že žádná katastrofa se alespoň prozatím nekoná. Podle vědců ztratil ledovec během své cesty podstatnou část své masy a nedošlo tak k nejhoršímu – pokud by ledovec uvízl na mořském dně, mohl by poškodit místní faunu nebo ovlivnit podmořské proudy a trasy mořských dravců. Podle glacioložky Anne Braakmann-Folgmannové z centra CPOM se ledovec vlivem tání ztenčil z původních 235 metrů na 67 metrů. V době, kdy dorazil k ostrovu, dosahovala jeho podvodní část hloubky 141 metrů, přičemž dno se zde nachází jen o devět metrů níž.

TIP: Antarktický „Ledovec Soudného dne“ se může zhroutit do pěti let, varuje americký glaciolog

Přestože ledovec nakonec do mořského dna nenarazil, úplně vyhráno ještě není. V těsné blízkosti ostrova z ledovce vyteklo do moře ohromujících 152 miliard tun sladké vody, což je ohromná porce nejen vody ale i živin. Pro představu, jde asi o dvacetinásobek množství vody v legendárním skotském jezeru Loch Ness anebo zhruba 61 milionů olympijských plaveckých bazénů. Zda bude dopad na místní ekosystém pozitivní, nebo naopak negativní, ukáže podle glacioložky Folgmannové až budoucnost.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907