Obrněná Wufengella bengtsoni je dávným předkem řady mořských živočichů

05.10.2022 - Stanislav Mihulka

Mezinárodní tým paleontologů objevil v Číně fosilii obrněného „červa“, který je podle vědců kambrickým předkem hned tří hlavních živočišných skupin

<p>Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ <em>Wufengella bengtsoni</em>.</p>

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.


Reklama

Ramenonožci (Brachiopoda), mořští živočichové s dvoumiskovou schránkou, se vzdáleně podobají mlžům, kterým ale nejsou blíže příbuzní. Společně s chapadlovkami (Phoronida) a mechovkami (Bryozoa) tvoří skupinu lofoforátů (Lophophorata), vzhledově velmi rozmanitých živočichů s filtračním zařízením jménem lofofor. Jde o jednu z vývojových linií „prvoústých“.

Mezinárodní tým odborníků nedávno objevil pozoruhodnou fosilii, která by mohla být předkem všech lofoforátů. Sdílí totiž některé znaky ramenonožců, chapadlovek i mechovek. Jde o bizarního obrněného „červa“ se spoustou štětin, který je zároveň blízký fosilní skupině tommotiidů.

Fosilie, která dostala jméno Wufengella bengtsoni, pochází z provincie Jün-nan v jihozápadní Číně a je součástí takzvané Čchengťiangské bioty, tvořené organismy, které žily na počátku prvohor v období kambria, asi před 518 miliony let. Výzkum publikoval vědecký časopis Current Biology.

Výhra v paleontologické loterii

Fosilie wufengelly je pro paleontologii výhrou v loterii. Je výborně zachovalá a na rozdíl od podobných fosilií stejného stáří nabízí odborníků možnost studovat detaily její tělesné stavby. Jak uvádí britský paleontolog Jakob Vinther z Bristolské univerzity, který se podílel na výzkumu: „V hospodě jsme se často bavili o tom, že jednoho dne najdeme právě takového tommotiida.“ Nakonec se to vědcům skutečně podařilo.

Badatelé sice již dříve předpověděli, jak zhruba by měl předek lofoforátů vypadat, některé věci je ale přesto překvapily. Na spodní části těla wufengelly se nacházejí přívěsky, které mohly fungovat jako přísavky, kterými se wufengella držela na útesu ve vlnách. Zvláštní jsou i dlouhé štětiny na bocích wufengelly, které mohly detekovat potravu nebo chránit proti predátorům.

Stále není jasné, čím se wufengella živila, podle vědců ale určitě neseděla na jednom místě a nefiltrovala, jako třeba dnešní mechovky. Jak říká Vinther: „Není úplně neobvyklé, že se předek určité skupiny celkovým vzhledem značně liší od svých dnešních blízkých příbuzných.“

TIP: 500 milionů let staré stvoření je nejstarším příbuzným pavouků a štírů

Martin Smith z britské Univerzity v Durhamu to považuje za výborný příklad bezvadně provedeného výzkumu. „Je to fantastická studie. Teď opravdu vidíme, jak se navzájem tolik odlišní lofoforáti vyvinuli ze společného předka. Příště se pustíme ještě hlouběji do evolučního stromu živočichů. Na dohled máme období označované jako ‘kambrická exploze’, kdy se ve fosilním záznamu poprvé objevily tělní plány nám důvěrně známých vývojových linií živočichů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907