Obvaz v injekci zastaví krvácení a zlepší hojení rány

05.04.2018 - Stanislav Mihulka

Hydrogel s nanočásticemi dokáže rychle zastavit vnější i vnitřní krvácení

<p>Injekce s hydrogelem by mohla již brzy nahradit obvaz.</p>

Injekce s hydrogelem by mohla již brzy nahradit obvaz.


Reklama

Američtí vědci smíchali karagenan, běžně používaný potravinářský polysacharid z červených řas s křemíkovými nanočásticemi. Výsledkem je nový typ materiálu, který by mohl být velice užitečný pro lékaře a záchranáře.

Jde o hydrogel, který je možné aplikovat přímo do rány pomocí injekční stříkačky. Hydrogel po aplikaci okamžitě zastaví krvácení. Použité nanočástice zvyšují medicínský účinek hydrogelu a urychlují proces srážení krve. V budoucnu by nanočástice mohly nést rozmanité látky, které by podporovaly hojení ran a regeneraci tkání.

TIP: Jak na drastická krvácení? Životy by mohly zachraňovat injekce polymeru

Biomateriály tohoto typu jsou slibné i pro zastavení krvácení a léčbu při vnitřních zraněních. Pomocí injekce je lze dostat přímo do poškozené tkáně s minimálním vedlejším poškozením. Vykrvácení je stále významnou příčinou smrti vojáků na bojištích i civilistů při nehodách a katastrofách. Obvazy v injekci by proto mohly být velmi prospěšné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Texas A&M University

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907