Obvaz v injekci zastaví krvácení a zlepší hojení rány

05.04.2018 - Stanislav Mihulka

Hydrogel s nanočásticemi dokáže rychle zastavit vnější i vnitřní krvácení

<p>Injekce s hydrogelem by mohla již brzy nahradit obvaz.</p>

Injekce s hydrogelem by mohla již brzy nahradit obvaz.


Reklama

Američtí vědci smíchali karagenan, běžně používaný potravinářský polysacharid z červených řas s křemíkovými nanočásticemi. Výsledkem je nový typ materiálu, který by mohl být velice užitečný pro lékaře a záchranáře.

Jde o hydrogel, který je možné aplikovat přímo do rány pomocí injekční stříkačky. Hydrogel po aplikaci okamžitě zastaví krvácení. Použité nanočástice zvyšují medicínský účinek hydrogelu a urychlují proces srážení krve. V budoucnu by nanočástice mohly nést rozmanité látky, které by podporovaly hojení ran a regeneraci tkání.

TIP: Jak na drastická krvácení? Životy by mohly zachraňovat injekce polymeru

Biomateriály tohoto typu jsou slibné i pro zastavení krvácení a léčbu při vnitřních zraněních. Pomocí injekce je lze dostat přímo do poškozené tkáně s minimálním vedlejším poškozením. Vykrvácení je stále významnou příčinou smrti vojáků na bojištích i civilistů při nehodách a katastrofách. Obvazy v injekci by proto mohly být velmi prospěšné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Texas A&M University

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907