Oceány mlčí: Světová moře jsou nyní tišší než kdy dřív

17.08.2021 - Barbora Jelínková

Uplynulý „pandemický“ rok nás tvrdě zkoušel, ale znamenal i nečekané přínosy. Například světová moře jsou nyní tišší než kdy dřív


Reklama

Už loni v červenci vědci poukázali, že v důsledku útlumu letecké dopravy či průmyslových provozů prožíváme vůbec nejtišší období za poslední dekádu. Hydrologové z americké University of New Hampshire se nejnověji zaměřili na to, jak nastalé ticho ovlivnilo život v oceánech, který stejně jako suchozemská příroda trpí tzv. hlukovým znečištěním. V rámci rozsáhlého projektu si vytyčili nemalý cíl – díky analýze dat z více než 200 podvodních mikrofonů rozmístěných po celé planetě vytvořit „mapu“ současných oceánských zvuků. 

Orientace pod vodou

„Naměřená data nám umožní získat přehled, kde a jak se projevuje hluk z námořní dopravy nebo těžby ropy. Můžeme však pozorovat třeba i migrační trasy velryb, nebo dokonce mapovat postup klimatické změny díky zvukům z tajících ledovců,“ popisuje oceánoložka Jennifer Miksis-Oldsová

TIP: Kanadské město léta trápí tajemný hluk: Nikdo neví odkud pochází

Hluk z lidské aktivity výrazně ovlivňuje i životní prostředí pod hladinou moří. „Člověk je zvyklý přijímat většinu informací z okolí pomocí zraku. Ale pokud jste se někdy potápěli, víte, že pod vodou vidíte sotva na pár metrů, zato zvuky se nesou třeba i na kilometry,“ objasňuje profesor Peter Tyack z University of St. Andrews. Podvodní živočichové se přitom orientují právě pomocí sluchu. A nejde jen o kytovce s jejich sonary – dokonce i rybí larvy dokážou podle zvuků z korálových útesů najít místo, kde se usadí.  

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907