Odkud do Evropy přišli záhadní Avaři? Odpověď nabízí genetika

06.04.2022 - Stanislav Mihulka

Tajemné kočovné etnikum Avarů se do Evropy zřejmě dostalo velmi rychle a z obrovské vzdálenosti, ukazuje to výzkum genetiků z Institutu Maxe Plancka

<p>Avarský jezdec v expozici muzea v maďarském Debrecínu.</p>

Avarský jezdec v expozici muzea v maďarském Debrecínu.


Reklama

V polovině 6. století našeho letopočtu dorazili do střední Evropy kočovní Avaři. Mísili se s místními Slovany, s nimiž měli složitý a rozhodně ne idylický vztah. V Panonské pánvi vytvořili vlastní říši, Avarský kaganát, která v této oblasti hrála významnou roli až do počátku 9. století. Říše Avarů zanikla v důsledku střetu s Karlem Velikým a zbylí Avaři se časem asimilovali s nově příchozími Maďary.

O Avarech toho víme málo, v neposlední řadě kvůli tomu, že po sobě nezanechali písemné záznamy. Tajemstvím je obestřený především jejich původ, kolem něhož se objevila řada hypotéz. Nedávno se do této záležitosti vložili společně s archeology také genetici, v rámci mezinárodního týmu, který vedli odborníci německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku.

DNA z koster Avarů

Badatelé analyzovali ostatky celkem 66 Avarů z hrobů v Panonské pánvi, včetně lidí pohřbených v osmi hrobech s nejbohatší výbavou, jaké kdy byly u avarské kultury nalezeny. „Hledali jsme odpověď na otázku, která je záhadou už více než 1 400 let. Odkud vlastně přišly elity Avarů, které svého času málem vyvrátily Konstantinopol a pak vládly více než 200 let na jihu střední Evropy?“ popisuje vedoucí výzkumného týmu Johannes Krause.

TIP: Obři děsivého vzhledu: Skutečně Avaři přinášeli Slovanům jen smrt?

Výsledky výzkumu ukazují, že Avaři přišli z velké dálky a velmi rychle. Avarské elity pocházejí z oblasti severovýchodní Asie a jejich příchod zřejmě souvisí se zhroucením Rouranského kaganátu, který se nacházel zhruba v oblasti dnešního Mongolska. Do Evropy se dostali přes Kavkaz a vzdálenost více než pěti tisíc kilometrů urazili během jediné generace. Migrace Avarů je tím pádem jedním z nejrychlejších a také největších známých přesunů etnik ve známé historii.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907