Odvážné mimikry: Chobotnice se maskují tak, že na sebe upoutávají pozornost

07.02.2017 - Zuzana Teličková

Schopnosti chobotnice maskované, která dokáže napodobit některé živočichy, aby zmátla predátory, se rozhodli blíže prozkoumat biologové z kalifornské Akademie věd ve spolupráci s vědci z indonéské pobočky organizace Conservation International

<p>Chobotnice maskovaná <em>(Thaumoctopus mimicus)</em> umí napodobit mnohé mořské živočichy</p>

Chobotnice maskovaná (Thaumoctopus mimicus) umí napodobit mnohé mořské živočichy


Reklama

Díky analýze DNA se vědcům podařilo sestavit genealogii chobotnice maskované i 35 jejích příbuzných druhů a objasnit tak vývoj její neobvyklé obranné strategie. Zjistili, že předci chobotnice maskované začali nejprve používat hnědo-bílé zbarvení jako druhotnou šokovou obranu k překvapení predátora v případě, že selhala jejich snaha splynout s nejbližším okolím.

Mistr převleků

O něco později se u nich vyvinula schopnost napodobit ploché tělo platýse a jeho způsob pohybu. Chobotnice se naučily zploštit svá chapadla i hlavu a plavat těsně u mořského dna.

K těmto dvěma schopnostem se nakonec přidala třetí, nejodvážnější: vytvoření výrazných barevných vzorů, které místo aby chobotnici maskovaly, upoutávají na ni již z dálky pozornost. Tento poslední krok představuje z hlediska evoluce extrémně riskantní způsob, jak se bránit útokům predátorů.

Podle dr. Christine Huffardové z Conservation International však musí být chobotnicím prospěšný, i když zatím není jasné, proč se tato zvířata nespokojila s osvědčenou kamufláží pomocí nenápadného zbarvení. „Příbuzní chobotnice maskované používají maskovací manévry velmi úspěšně a většinou predátorovi uniknou,“ podotýká Huffardová.

„Proč se tedy chobotnice maskovaná snaží upoutat na sebe pozornost a raději nevyužije svých maskovacích schopností, které zdědila po předcích? Přirozený výběr jí pravděpodobně umožnil právě díky tomuto zviditelnění přežít a rozmnožovat se úspěšněji, než se to dařilo jejím méně okázalým předkům.“

TIP: Mimikry uprostřed Afriky: Nevyřešená tajenka zebřích pruhů

Vědci se domnívají, že chobotnice svými kontrastními vzory napodobuje jedovaté mořské živočichy jako je jazyk paví (Pardachirus pavoninus), jazyk zebrovitý (Zebrias zebra) či perutýn ohnivý (Pterois volitans). I když její mimikry nejsou zdaleka dokonalé, mohou postačit k tomu, aby predátora zmátly. A ve chvíli, kdy se predátor rozmýšlí, zda na podivného tvora zaútočit, stihne chobotnice prchnout do bezpečí. Vědci upozorňují, že vývoj obranné strategie těchto záhadných živočichů stále pokračuje a nezastaví se, dokud bude lidstvo schopno chobotnice i jejich životní prostředí chránit.

  • Zdroj textu:

    Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907