Mimikry uprostřed Afriky: Nevyřešená tajenka zebřích pruhů

13.07.2016 - Marek Telička


Reklama

Zebry patří mezi nejznámějších zvířata Afriky a jsou jedním ze symbolů přírodního bohatství černého kontinentu. Dnes jsou uznávány tři druhy – zebra stepní (Equus quagga, dříve E. burchellii), zebra horská (Equus zebra) a zebra Grévyho (Equus grevyi). U zebry kvaga, vyhubené na konci 19. století, došli vědci v nedávné době k závěru, že nešlo o samostatný druh, ale poddruh zebry stepní. To se projevilo i v latinské taxonomii – podle pravidel zoologické nomenklatury má totiž starší název E. quagga přednost před E. burchellii, takže druhý jmenovaný název byl prvním nahrazen. Zebra stepní je zároveň nejrozšířenějším druhem. 

Výrazným poznávacím znamením zeber jsou jejich bílé a černé pruhy, o jejichž skutečném účelu se stále vedou spory. Jelikož zbarvení každého ze zvířat je unikátní, původně se předpokládalo, že jde o rozlišovací znamení, které zebrám umožňuje vzájemnou identifikaci. Další variantou byla hypotéza, že jde o kamufláž, díky níž se zebra ukryje ve stínech vysoké trávy.

TIP: Smrtící kopyta žiraf dokážou zabít i útočícího lva

Pruhy by podle tohoto předpokladu měly poskytovat maskování i většímu počtu zeber, které se shluknou k sobě. Díky optickému klamu by měli predátoři, zejména lvi, považovat stádo za jedno velké pohybující se zvíře, což by je mělo zmást při rozhodování, na který kus zaútočit. Zoologové ovšem nikdy nepozorovali, že by se lvi zdáli být stádem zeber zmateni …

Existuje i teorie zabývající se možností, že střídavé pruhy mají zmást obtěžující mouchy tsetse a rovněž ta, jež tvrdí, že jde o účinný termotregulační mechanismus.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/12

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907