Ohlédnutí sondy Cassini: Takhle vypadá Saturn zevnitř prstenců

02.05.2017 - Martin Reichman

Okem Cassini -<p>Meziplanetární výzkumná sonda Cassini úspěšně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci. Na Zemi odeslala fotografie a vědecká data</p>
Okem Cassini -

Meziplanetární výzkumná sonda Cassini úspěšně proletěla mezi Saturnem a jeho prstenci. Na Zemi odeslala fotografie a vědecká data


Reklama

NASA minulý týden poprvé nasměrovala kosmickou sondu Cassini k průletu mezi Saturnem a jeho prstenci. Kosmická sonda během této své mise pořídila stovky snímků, které ukazují dosud nevídané podrobnosti ve struktuře Saturnovy atmosféry. Když se sonda ohlédla zpátky, mohla zachytit další úžasný pohled.

Na snímku pořízeném pár hodin před nejtěsnějším přiblížením je vidět Saturnův neobvyklý severní hexagon kolem severního pólu. Nejblíže je vidět prstenec C a tmavé dělení vnitřního prstence B od vnějšího prstence A. Bližší pohled odhalí i dvojici malých měsíců v nejvzdálenějším prstenci F.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907