Operace Essential Harvest: Odzbrojování nebezpečných Albánců

14.07.2022 - Redakce Válka Revue

V srpnu 2001 se v Makedonii uskutečnila operace Essential Harvest (Hlavní sklizeň), při které měly jednotky NATO shromáždit zbraně albánských povstalců

<p>Francouzský voják v lehkém čtyřkolovém obrněnci Panhard VBL Mk2 s lafetovaným 7,62mm kulometem AA-52 sleduje vrtulník Aérospatiale SA 330 Puma s britskou osádkou, přistávající 27. srpna 2001 u makedonské vesnice Otlja.<em> (foto: Profimedia)</em></p>

Francouzský voják v lehkém čtyřkolovém obrněnci Panhard VBL Mk2 s lafetovaným 7,62mm kulometem AA-52 sleduje vrtulník Aérospatiale SA 330 Puma s britskou osádkou, přistávající 27. srpna 2001 u makedonské vesnice Otlja. (foto: Profimedia)


Reklama

V rámci operace Essential Harvest (Hlavní sklizeň) měly jednotky NATO za cíl shromáždit 3 300 kusů zbraní albánských povstalců během 30 dní. Mnohonárodní kontingent na žádost makedonského prezidenta Borise Trajkovského během mise nakonec odebral příslušníkům Národně osvobozenecké armády 3 875 pušek, samopalů, kulometů atd.

TIP: Zahraniční mise Armády České republiky: UNPROFOR - První nasazení

Ukončil tak vnitřní konflikt mezi slovanskou většinou a albánskou menšinou této bývalé jugoslávské republiky. Do akce se zapojila i česká 43. výsadková rota jako součást 16. vzdušně výsadkové brigády, a to společně s kontingenty Velké Británie, Itálie, Řecka, Francie, Kanady, Španělska, Turecka, Nizozemska, Německa a Belgie. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907