Nejen lidé umí plánovat: Promyšlené strategie zvládají i někteří ptáci

01.12.2017 - Zuzana Teličková

Není úniku -<p>Před hordou mravenců prchá vše živé. Na unikající hmyz ovšem čeká ještě nebezpečí v podobě lovících ptáků</p>
Není úniku -

Před hordou mravenců prchá vše živé. Na unikající hmyz ovšem čeká ještě nebezpečí v podobě lovících ptáků


Reklama

Zhruba 200 druhů tropických mravenců uplatňuje takzvané legionářské chování. Tato strategie spočívá v mohutném zátahu, při němž mravenčí armáda likviduje vše živé, co se jí postaví do cesty. Z těchto mravenčích nájezdů velmi cíleně profitují některé druhy tropických ptáků.

Opeřenci vyčkávají, až valící se horda mravenců uvede do pohybu masu prchajícího hmyzu a loví právě v těchto pásech hojnosti. To ale není vše. Legionářští mravenci mají dny relativního klidu, které se střídají s obdobím zuřivého lovu a ptáci dokážou předvídat, která mravenčí kolonie se příští den chystá k útoku.

TIP: Nejbojovnější ze všech tvorů aneb Mravenci na válečné stezce

Corina Logan z University of Cambridge a Sean O'Donnell z University of Washington podrobně sledovali chování ptáků. Zjistili tak, že předvídaví opeřenci na konci každého dne kontrolují několik ležení legionářských mravenců. Následujícího dne se pak správně postaví do cesty té mravenčí kolonii, která právě provádí nájezd.

Znamená to, že ptáci jsou nejen schopni zapamatovat si minulé události, ale dovedou z nich vyvodit závěry do budoucna. Jinými slovy umí plánovat. Tato schopnost se přitom dříve přisuzovala pouze lidem. Už nějakou dobu víme, že plánování jsou schopni někteří primáti, krysy a ptáci z čeledi krkavcovitých. Nyní se seznam živočichů schopných cíleně uvažovat opět o něco rozšířil.

  • Zdroj textu:

    Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907