Nejen lidé umí plánovat: Promyšlené strategie zvládají i někteří ptáci

01.12.2017 - Zuzana Teličková

Není úniku -<p>Před hordou mravenců prchá vše živé. Na unikající hmyz ovšem čeká ještě nebezpečí v podobě lovících ptáků</p>
Není úniku -

Před hordou mravenců prchá vše živé. Na unikající hmyz ovšem čeká ještě nebezpečí v podobě lovících ptáků


Reklama

Zhruba 200 druhů tropických mravenců uplatňuje takzvané legionářské chování. Tato strategie spočívá v mohutném zátahu, při němž mravenčí armáda likviduje vše živé, co se jí postaví do cesty. Z těchto mravenčích nájezdů velmi cíleně profitují některé druhy tropických ptáků.

Opeřenci vyčkávají, až valící se horda mravenců uvede do pohybu masu prchajícího hmyzu a loví právě v těchto pásech hojnosti. To ale není vše. Legionářští mravenci mají dny relativního klidu, které se střídají s obdobím zuřivého lovu a ptáci dokážou předvídat, která mravenčí kolonie se příští den chystá k útoku.

TIP: Nejbojovnější ze všech tvorů aneb Mravenci na válečné stezce

Corina Logan z University of Cambridge a Sean O'Donnell z University of Washington podrobně sledovali chování ptáků. Zjistili tak, že předvídaví opeřenci na konci každého dne kontrolují několik ležení legionářských mravenců. Následujícího dne se pak správně postaví do cesty té mravenčí kolonii, která právě provádí nájezd.

Znamená to, že ptáci jsou nejen schopni zapamatovat si minulé události, ale dovedou z nich vyvodit závěry do budoucna. Jinými slovy umí plánovat. Tato schopnost se přitom dříve přisuzovala pouze lidem. Už nějakou dobu víme, že plánování jsou schopni někteří primáti, krysy a ptáci z čeledi krkavcovitých. Nyní se seznam živočichů schopných cíleně uvažovat opět o něco rozšířil.

  • Zdroj textu:

    Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sever Evropy čekají možná v budoucnosti vyšší srážky, ale střed a jih kontinentu budou stále víc vysychat.

Zajímavosti

Obraz Médúmské husy: nahoře malba husy velké a dvojice hus běločelých, vlevo dole vyhynulé bernešky a husa velká.

Věda

Odolnost Pernštejna prokázaná v roce 1645 přispěla k tomu, že byl hrad zařazen mezi udržované zemské pevnosti.

Historie
Revue

Zoologové zkoumali rovněž zobáky papuchalků severních (Fratercula arctica), mořských ptáků, kteří patří do čeledi alkovitých. Zobáky papuchalků mají při pohledu z boku tvar širokého trojúhelníku, ale zároveň jsou velmi úzké.

Příroda

Každá tečka představuje jednu supermasivní černou díru. | zdroj: LOFAR/LOL Survey (CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907