Ostrov Procida: Barevný klenot Itálie

Sardinii, Sicílii nebo Capri zná snad každý a každý rok tam míří statisíce turistů. Ve Středozemním moři se ovšem nacházejí místa, která neprávem stojí stranou turistické pozornosti. Jedním z nich je bezpochyby italský ostrov Procida




Na Procidě žije asi 10 tisíc stálých obyvatel a turisté ho ještě nestihli úplně ovládnout. Místní obyvatelé jej hrdě nazývají klenotem Středozemního moře. Ostrůvek by se však mohl velmi brzy dostat do soustředěnější pozornosti cestovních kanceláří i hledáčku samostatných cestovatelů.

V očekávání budoucnosti

Ostrov Procida vyhrál klání o italské město kultury pro rok 2022. A místní lidé jsou přesvědčeni, že toto prvenství přivede na ostrov nové turisty. „Je to pro nás velká čest, náš malý ostrov bude známý po celém světě. Je to nádhera, skvělá zpráva, když nám to oznámili, všichni jsme měli velkou radost,“ raduje se Gemma Ventrice, která zde bydlí od narození.

Turismus je jedním ze tří hlavních zdrojů obživy na ostrově. Následuje pěstování a prodej citrusů (především citronů) a také rybolov.

„Věříme, že už bude všechno jen lepší, že tady bude víc práce, znovu uvidíme plné restaurace, musíme se vzchopit. Procida má před sebou velkou budoucnost,“ připojuje své pocity rybář Francesco Trapanese.

Tradičnější než tradiční destinace

Možná nejvíc se z úspěchu Procidy raduje starosta Raimondo Ambrosino, který popisuje její historii: „Procida spojuje všechny středomořské kultury, které se na ostrov dostávaly po moři. Právě lodní doprava byla už od pradávna důležitým spojovacím prvkem. Díky tomu jsme jako malý ostrov měli kontakt i s mnoha zeměmi ve Středomoří i po celém světě.“

Neustálé pustošení nejprve Vandaly a Góty a později Saracény přimělo obyvatele Procidy ve středověku k přebudování vesnice do podoby opevněného sídla. Ostrov byl přirozeně chráněn mysem a také skalisky, které se tyčily na moři a později byly rovněž opevněny, čímž získaly název Terra Murata („opevněná země“). (foto: Shutterstock)

Pozvání do sousedství

Podle místních je Procida autentičtější než třeba nedaleké okázalé Capri. Velká část zdejších obyvatel se věnuje původním řemeslům, která jsou s životem na ostrově přímo spojená: Například výrobě rybářských loděk. Nezastupitelné místo má ovšem ve zdejším životě také kultura, jak dotvrzuje umělkyně Antonietta Righi„Máme tady na ostrově mnoho talentovaných mladých lidí, kteří jsou velmi kreativní. Věříme, že zase bude moct proběhnout celá řada akcí a festivalů, které máme moc rádi.“

TIP: Pod zelenou klenbou: Proč se Korfu přezdívá smaragdový ostrov?

Pokud byste se na Procidu vydali a byla pro vás přece jen malá, můžete se vydat třeba na sousední Ischiu, kam z Procidy jezdí pravidelně trajekt. Tento ostrov sopečného původu je přece jen o trochu větší a návštěvníkům jsou zde k dispozici tradiční termální lázně. Na ostrově totiž vyvěrá přes sto pramenů o různé teplotě. A typické jsou také bahenní zábaly, pro které se používá vulkanická hlína. 

Jak se dostat na Procidu

Ostrov Procida leží v neapolském zálivu, asi 25 kilometrů od Neapole. Je obklopen svými většími a známějšími sourozenci – ostrovy Ischia a trochu vzdálenějším Capri. Na Procidu se dostanete poměrně jednoduše: Z Neapole jezdí na ostrov pravidelně trajekt, a to hned ze dvou míst v přístavu. Pokud se chcete vyhnout rušné Neapoli, můžete na Procidu vyrazit i z nedalekého přístavu v městečku Pozzuoli.


Další články v sekci