Ovce, oplodněné 50 let zmraženým spermatem, porodily zdravá jehňata

Australský experiment potvrdil, že je možné zamrazit spermie i na půl století

18.03.2019 - Stanislav MihulkaV laboratoři v australském Sydney bylo od roku 1968 uloženo zmražené sperma beranů. Po padesáti letech ho australští vědci rozmrazili a oplodnili s ním celkem 56 ovcí plemene Merino – 34 ovcí úspěšně zabřezlo a narodila se jim zdravá jehňata.

Když vědci porovnali úspěšnost oplození padesát let zmraženými spermii se spermiemi zmraženými na pouhých 12 měsíců, ukázalo se, že úspěšnost je v obou případech stejná. Beraní spermie byly uloženy v kapalném dusíku, jehož teplota byla mínus 196 °C. Badatelé rovněž ověřili vlastnosti zmražených spermií a jejich kvalitu, která podle výsledků neměla chybu.

TIP: Rozsáhlý výzkum potvrzuje: Mužům z vyspělých zemí kvapem ubývají spermie

Tento výzkum nebyl jenom o ovcích, i když jeho výsledky budou zajímat šlechtitele těchto zvířat. Úspěšné oplodnění ovcí padesát let starým spermatem potvrdilo, že je možné uskladnit hluboce zmražené spermie i na takto dlouhou dobu a zůstanou životaschopné. Badatelé jsou přesvědčeni, že v jejich experimentu šlo o rekordně staré spermie nejen u ovcí, ale u všech druhů živočichů na světě.

 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Morgan Hancock/University of Sydney


Další články v sekci