Reklama


Ovce, oplodněné 50 let zmraženým spermatem, porodily zdravá jehňata

18.03.2019 - Stanislav Mihulka

Australský experiment potvrdil, že je možné zamrazit spermie i na půl století


Reklama

V laboratoři v australském Sydney bylo od roku 1968 uloženo zmražené sperma beranů. Po padesáti letech ho australští vědci rozmrazili a oplodnili s ním celkem 56 ovcí plemene Merino – 34 ovcí úspěšně zabřezlo a narodila se jim zdravá jehňata.

Když vědci porovnali úspěšnost oplození padesát let zmraženými spermii se spermiemi zmraženými na pouhých 12 měsíců, ukázalo se, že úspěšnost je v obou případech stejná. Beraní spermie byly uloženy v kapalném dusíku, jehož teplota byla mínus 196 °C. Badatelé rovněž ověřili vlastnosti zmražených spermií a jejich kvalitu, která podle výsledků neměla chybu.

TIP: Rozsáhlý výzkum potvrzuje: Mužům z vyspělých zemí kvapem ubývají spermie

Tento výzkum nebyl jenom o ovcích, i když jeho výsledky budou zajímat šlechtitele těchto zvířat. Úspěšné oplodnění ovcí padesát let starým spermatem potvrdilo, že je možné uskladnit hluboce zmražené spermie i na takto dlouhou dobu a zůstanou životaschopné. Badatelé jsou přesvědčeni, že v jejich experimentu šlo o rekordně staré spermie nejen u ovcí, ale u všech druhů živočichů na světě.

 

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: Morgan Hancock/University of Sydney

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vikingové pobřeží Severní Ameriky nikdy neosídlili trvale. Země byla příliš vzdálená a nepřátelská.

Zajímavosti

Prvním Čechem, který se umístil na stupních vítězů na olympijských hrách, byl v roce 1900 František Janda Suk.

Historie

I když se nemusíme obávat nedostatku kyslíku, lidstvo by se mělo velmi zamyslet nad znečišťováním atmosféry; jedy, které se už dnes na mnoha místech nacházejí, totiž člověka zahubí snáz než pokles koncentrace životodárného plynu.

Věda

Včely si při sběru nektaru musí zapamatovat charakteristické rysy jednotlivých květin. U květů některých citrusů jim tento úkol usnadňuje obsažený kofein

Příroda
Vesmír
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907