Paleontologové a archeologové objevili v Brazílii dinosauří stopy společně s petroglyfy

Na brazilské lokalitě Serrote do Letreiro si přijdou na své vědci mnoha oborů. Paleontologové a archeologové zde objevili stopy dinosaurů společně s petroglyfy.

31.03.2024 - Stanislav MihulkaV severovýchodní Brazílii se nedávno střetla paleontologie s archeologií. Na lokalitě Serrote do Letreiro ve státu Paraíba na severovýchodě Brazílie se nacházejí tři velké skalní výchozy, kde byly objeveny četně fosilizované stopy teropodních, sauropodních a iguanodontních dinosaurů ze spodní křídy, staré asi 145 až 130 milionů let.

To ale není všechno. Jak uvádí studie, kterou nedávno publikoval vědecký časopis Scientific Reports, na stejném místě se kromě dinosauřích stop nacházejí také petroglyfy, které tam vytvořili dávní obyvatelé této oblasti před příchodem evropských kolonizátorů. Pro tým odborníků, který vedl Leonardo Troiano z Národního institutu historie a umění ve městě Brasília, je to neocenitelný průnik historie v paleontologickém a archeologickém měřítku.

Stopa teropodního dinosaura a petroglyf. (foto: Scientific Reports, Leonardo Troiano, CC BY 4.0)

Rytiny u dinosauřích stop

Nalezené petroglyfy většinou představují kruhové motivy. Jejich význam není příliš jasný, velmi ale připomínají skalní rytiny objevené na dalších místech v brazilských státech Paraíba a Rio Grande do Norte. Kromě kruhových motivů se archeologové objevili i rytiny obdélníkových mřížek nebo petroglyfy připomínající hvězdy a hady.

Petroglyfy a dinosauří stopy objevené na lokalitě Serrote do Letreiro. (foto: Scientific Reports, Leonardo Troiano, CC BY 4.0)

Rozmanitý styl rytin na Serrote do Letreiro napovídá, že měly řadu různých autorů. Možná se nedozvíme, kdo ti lidé byli, vše ale nasvědčuje tomu, že si dali velkou práci s tím, aby vytvořili rytiny v těsné blízkosti dinosauřích stop. Vědci zdůrazňují, že ani v jednom případě nedošlo při rytí petroglyfů k poškození dinosauřích stop. Autoři rytin je očividně nechtěli zničit.

Troiano a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že lidé obývající Brazílii před příchodem Evropanů reagovali na fosilní záznam, s nímž se setkali, a aktivně ho začleňovali do svých uměleckých vyjádření. Autoři studie se přimlouvají, za okamžitá opatření, která by uchránila dinosauří stopy i petroglyfy před dalším poškozením.


Další články v sekci