Památky praskající ve švech (3): Přeplněný thajský ráj a chátrající chlouba Inků

25.07.2019 - Kateřina Helán Vašků

Leonardo DiCaprio hledal na počátku milénia cestu k tajuplné pláži neposkvrněné nájezdy turistů. Dnes se sem jezdí potápět čtyři až pět tisíc lidí denně. Podobný nával znají i obyvatelé Peru, také na zdejší památky vytrvale míří miliony turistů

<p>Filmová pláž a realita dneška - do zátoky Maya Bay míří čtyři až pět tisíc lidí denně.</p>

Filmová pláž a realita dneška - do zátoky Maya Bay míří čtyři až pět tisíc lidí denně.


Reklama

Nejoblíbenější památky světa neodvratně spějí k bodu, kdy se příval turistů stane neudržitelným – nejen kvůli omezenému prostoru, ale i proto, že davy lidí zmíněné monumenty nenapravitelně ničí. Pomůže při záchraně těchto pokladů omezení počtů návštěvníků?

Příliš přeplněný ráj

  • Destinace: Maya Bay, Thajsko
  • Počet turistů: 1 800 000
  • Problém: ničení korálového útesu

Bílý písek, vápencové útesy, průzračná hladina… a Leonardo di Caprio v plavkách. Thajské pláži Maya Bay zajistil globální popularitu film Pláž s hollywoodským idolem v hlavní roli a od té doby obliba místa u cestovatelů neklesla: Donedávna se tam jezdilo potápět čtyři až pět tisíc lidí denně

Jenže přírodní poklad nedokázal podobným davům čelit. Tamní podmořský svět tvoří téměř z 80 % koráli, které vážně ohrožovaly kotvící čluny. Thajsko proto loni v červnu poprvé sáhlo k razantnímu řešení a lokalitu kompletně uzavřelo – podle původního plánu na čtyři měsíce. Křehký ekosystém se však zotavuje pomalu, a zákaz vstupu tak platí dál. Podle ochránců přitom potrvá desetiletí, než se korálové útesy obnoví. 

Dobrým znamením zůstává, že se na místo pomalu vracejí žraloci černoploutví, kteří mají pro tamní ekosystém zásadní význam. Úřady nicméně plánují, že přístup do zátoky znovu umožní – ovšem pouze s ohledem na udržitelnost a pro omezený počet turistů

Thajsko má ostatně s uzavíráním přírodních památek bohaté zkušenosti, ačkoliv se často jedná o dočasná opatření. Například národní park Similanské ostrovy patří k nejvyhlášenějším potápěčským destinacím na světě, ale od roku 2013 se mezi polovinou května a září pravidelně zavírá, aby si od turistického ruchu „odpočinul“.

Chátrající chlouba Inků

  • Destinace: Machu Picchu, Peru
  • Počet turistů: 1 570 000
  • Problém: eroze půdy i památky

Starobylá peruánská pevnost Machu Picchu tradičně figuruje na předních příčkách žebříčku světových lokalit, které „musíte vidět“. Neméně zajímavou atrakci pak představuje cesta k samotné památce, známá jako Inca Trail. Vede přes malebné horské vrcholky z Cuzca až do někdejšího kultovního města v srdci And. 

Z globálního pohledu skrývá ovšem výprava k jednomu z nejslavnějších monumentů světa řadu „ale“: příliš mnoho průvodců působících na černo, příliš mnoho odpadu, příliš mnoho nepovolených kempů, opotřebované schody, sesuvy půdy… Vláda Peru vydala sice již v roce 2005 nařízení, které sezonní počet návštěvníků na Inca Trail omezuje. Trasa se navíc každý únor uzavírá zcela, aby ji bylo možné vyčistit a uvést okolní vegetaci do původního stavu. Přesto na místo donedávna běžně proudily až čtyři tisíce lidí za den.  

Koncem minulého roku také zaplavily internet zprávy, že se má incká citadela zavřít definitivně. Peruánská vláda podobné zvěsti vyvrací, i když zároveň dodává, že památka letos dozná výrazných změn: Už v květnu byl vstup do tří nejnavštěvovanějších částí Machu Picchu omezen na tři hodiny denně. Konkrétně se jedná o chrámy Slunce a Kondora a o rituální místo Intihuatana, kde je opotřebení schodů i pater nejvýraznější

Jihoamerická země zatím svou legendární památku podle všeho turistům uzavřít nechce – mimo jiné proto, že se jedná o obrovský byznys. Když bylo v roce 2010 nutné Machu Picchu po přívalových deštích znepřístupnit na dva měsíce, přišla státní pokladna podle ministra cestovního ruchu Martína Péreze v přepočtu asi o 3,5 miliardy korun.

TIP: Mizející dědictví světa: 7 ohrožených a zničených památek

V obchodování s posvátným monumentem navíc hodlají Peruánci pokračovat. Jejich poslední plán však možná udělá za legendárním střediskem Inků definitivní tečku: V jeho bezprostřední blízkosti, u městečka Chinchero vzdáleného asi jen sedmdesát kilometrů, má totiž vyrůst letiště. Proti rozhodnutí se bouří nejen antropologové a ochránci přírody, ale i řada místních. Kromě hluku a znečištění jim vadí, že má vzdušný přístav vzniknout jen kousek od Valle Sagrado neboli „svatého údolí“, někdejšího epicentra incké kultury.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907