Panenský vzdoušek: Vědci identifikovali, kde se na Zemi nachází nejčistší vzduch

15.06.2020 - Martin Reichman

Místa s nejšpinavějším vzduchem jsou všeobecně známá – patří mezi ně zejména světové megapole a města v zemích třetího světa. Naštěstí ale stále existují i místa, lidskou činností nedotčená

<p>Data o kvalitě ovzduší zjišťovala australská výzkumná loď RV Investigator.</p>

Data o kvalitě ovzduší zjišťovala australská výzkumná loď RV Investigator.


Reklama

Čínský Peking, americký New York nebo indická Bombaj jsou velkoměsta notoricky známá problémy s kvalitou ovzduší. Otřesnou kvalitou vzduchu se ale mohou „pochlubit“ i některá města v Nigérii, Íránu, Pákistánu nebo třeba v Saúdské Arábii.

Naštěstí ale stále existují i místa, lidskou činností nedotčená. Neleží (jak by se možná dalo očekávat) vysoko v horách, ale na hladině oceánu – konkrétně toho Jižního, tedy v oblasti jižně od 40. stupně zeměpisné šířky.

TIP: Města s nejšpinavějším vzduchem? Primát drží íránský Zabol a nigerijská Onitsha

Ukázaly to rozbory vzduchu, shromážděné australskou výzkumnou lodí RV Investigator. Data následně zpracovávali vědci z Coloradské státní univerzity. Podle vedoucí studie Sonie Kreidenweis je oblast Jižního oceánu jedním z mála míst na Zemi, které je minimálně, nebo téměř vůbec ovlivněné lidskou činností.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907