Panoráma z Apolla 15: První vyjížďka po povrchu Měsíce

08.08.2016 - Martin Reichman


Reklama

Astronauté z Apolla 15 - Jim Irwin a Dave Scott - 31. července 1971 poprvé na Měsíci použili lunární vozidlo. Využili ho k průzkumu v místě přistání v oblasti Hadleyho Apenin, kde strávili téměř 3 dny. Toto digitálně spojené panoráma ukazuje, jak Scott zkoumá balvan na svahu 3,5 kilometru vysoké hory Mons Hadley Delta. 

Fotografující Jim Irwin má Slunce v zádech a napravo od roveru vrhá ostrý stín. Panoramatický pohled pokračuje dále doprava směrem ke Slunci přes brázdu Hadley Rille a ukazuje lunární terén v ostrém nefiltrovaném slunečním světle. Rover po měsíčním povrchu celkem urazil 28 kilometrů. Výprava Apolla 15 se na Zemi vrátila s 76 kilogramy měsíčních hornin.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Apollo 15, USGS, NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907