Paříž, Madrid, Atény a Mexiko chtějí od roku 2025 zakázat vjezd dieselům

05.12.2016 - redakce 100+1

Na právě skončeném summitu C40, který hostilo Mexiko, se čtyři velká města zavázala k zákazu používání dieselových automobilů od roku 2025

Boj za čistější města -<p>Znečištěný vzduch má podle odborníků na svědomí víc životů, než AIDS, obezita, konzumace alkoholu a užívání drog.</p>
Boj za čistější města -

Znečištěný vzduch má podle odborníků na svědomí víc životů, než AIDS, obezita, konzumace alkoholu a užívání drog.


Reklama

Ve snaze zlepšit kvalitu ovzduší se zástupci čtyř velkých měst zavázali k zákazu používání dieselových automobilů na svém území. Paříž, Madrid, Atény a Mexiko chtějí od roku 2025 zakázat, nebo výrazně omezit vjezd automobilům s dieselovými motory. Z prohlášení není jasné, zda se bude jednat o úplný zákaz, nebo o omezení vjezdu do vybraných částí města.

Úředníci ve společném prohlášení vyzvali automobilky k přijmutí potřebných opatření s tím, že jsou připraveni nabídnout výrobcům automobilů s ekologickým pohonem finanční pobídky. Kromě toho chtějí města podpořit ekologickou městskou dopravu, pěší a cyklodopravu.

Podle nedávného výzkumu 3 až 5,5 milionu lidí na celém světě umírá každý rok předčasně kvůli znečištěnému ovzduší. Na vině jsou hlavně emise malých částic vypouštěných z elektráren, továren, automobilů a při spalování uhlí a dřeva. Podle studie způsobuje špatná kvalita ovzduší více úmrtí než jiné rizikové faktory, jako jsou například podvýživa, obezita, konzumace alkoholu, užívání drog či nechráněný sex.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Guardian, c40.org

  • Zdroj fotografií: Mike Norton | Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907