Parkerova sluneční sonda prošla laserovým testem solárních panelů

Sonda určená k letu do blízkosti Slunce úspěšně směřuje ke startu mise v létě 2018

28.12.2017 - Stanislav MihulkaParkerovu sluneční sondu, anglicky Parker Solar Probe, připravují v NASA na unikátní misi. Sonda se chystá letět do vnější korony Slunce a přiblíží se k povrchu naší hvězdy až na vzdálenost pouhých 8,5 poloměrů Slunce. Pokud se to podaří, tak se dostane ke Slunci nejblíže ze všech lidských výtvorů.

Laserové testy Parkerovy sondy

Parkerova sonda nedávno prošla důležitým testem v Goddardově kosmickém středisku NASA. Odborníci ozařovali solární panely sondy fialovými lasery. Tímto postupem ověřovali, zda jsou jednotlivé části solárních panelů správně elektricky propojené.

Laserové testy následovaly po akustických testech a vibracích, které simulovaly podmínky během startu sondy. Ten by se měl odehrát na kosmodromu floridského Mysu Canaveral, 31. července 2018.

TIP: Solar Probe Plus: Ke Slunci zamíří superrychlá sonda NASA

Unikátní sonda bude studovat materiál a záření vyvrhované ze Slunce při rozmarech „slunečního počasí“. Měla by pomoci vědcům s odhalováním tajemství naší hvězdy, například toho, proč má atmosféra Slunce vyšší teplotu, nežli povrch Slunce.

  • Zdroj textu

    Space.com

  • Zdroj fotografií

    NASA/Johns Hopkins APL/Ed Whitman


Další články v sekci