Partnerské soužití jihoamerických opiček: Co drží páry pohromadě?

24.01.2022 - Zuzana Teličková

Proč spolu zůstávají partneři drobných jihoamerických opiček, jimž se říká titi červený? Co to každému z partnerů přináší? Na to se zaměřili vědci z Deutsches Primatenzentrum v německém Göttingenu.

<p>Páry titiů červených spolu zůstávají mnoho let a samečci jsou intenzivně zapojeni do výchovy mláďat. Otcové své malé potomky stále nosí a matkám je dávají pouze ke kojení. Samečci se s mláďaty také častěji než matky dělí o potravu.</p>

Páry titiů červených spolu zůstávají mnoho let a samečci jsou intenzivně zapojeni do výchovy mláďat. Otcové své malé potomky stále nosí a matkám je dávají pouze ke kojení. Samečci se s mláďaty také častěji než matky dělí o potravu.


Reklama

Mezi savci méně než 10 % zvířat žije v páru a jedním z výrazných příkladů jsou právě titiové červení (Plecturocebus cupreus), kteří patří do čeledi chvostanovitých (Pitheciidae). Vědci sledovali sedm skupin těchto primátů v okolí výzkumné stanice Quebrada Blanco, kterou německé Deutsches Primatenzentrum udržuje v amazonském deštném pralese na území Peru. Zoologové opičky monitorovali během dvou oddělených sedmiměsíčních termínů a zjistili několik základních skutečností. Jednak si ověřili, že samičky, zejména v období následujícím po porodu potomka, vyvíjejí zvýšené úsilí, aby udrželi vztah se svým partnerem: Aktivně jej vyhledávají a čistí mu kožich

TIP: Jistota úderu: Malpy jsou v použití nástrojů stejně zručné jako lidé

Samečci ve stejném období daleko častěji vstupují do konfliktu s vetřelci. Pozorování podporují tzv. „hypotézu partnerských služeb“, podle níž se samičky snaží udržovat blízkost s partnerem, zatímco samečci na oplátku zajišťují užitečné služby, jako je právě obrana nebo starost o potomky. Další výzkum se má zaměřit na to, zda tyto partnerské vztahy doprovází také monogamní sexuální vztahy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907