Partnerské soužití jihoamerických opiček: Co drží páry pohromadě?

24.01.2022 - Zuzana Teličková

Proč spolu zůstávají partneři drobných jihoamerických opiček, jimž se říká titi červený? Co to každému z partnerů přináší? Na to se zaměřili vědci z Deutsches Primatenzentrum v německém Göttingenu.

<p>Páry titiů červených spolu zůstávají mnoho let a samečci jsou intenzivně zapojeni do výchovy mláďat. Otcové své malé potomky stále nosí a matkám je dávají pouze ke kojení. Samečci se s mláďaty také častěji než matky dělí o potravu.</p>

Páry titiů červených spolu zůstávají mnoho let a samečci jsou intenzivně zapojeni do výchovy mláďat. Otcové své malé potomky stále nosí a matkám je dávají pouze ke kojení. Samečci se s mláďaty také častěji než matky dělí o potravu.


Reklama

Mezi savci méně než 10 % zvířat žije v páru a jedním z výrazných příkladů jsou právě titiové červení (Plecturocebus cupreus), kteří patří do čeledi chvostanovitých (Pitheciidae). Vědci sledovali sedm skupin těchto primátů v okolí výzkumné stanice Quebrada Blanco, kterou německé Deutsches Primatenzentrum udržuje v amazonském deštném pralese na území Peru. Zoologové opičky monitorovali během dvou oddělených sedmiměsíčních termínů a zjistili několik základních skutečností. Jednak si ověřili, že samičky, zejména v období následujícím po porodu potomka, vyvíjejí zvýšené úsilí, aby udrželi vztah se svým partnerem: Aktivně jej vyhledávají a čistí mu kožich

TIP: Jistota úderu: Malpy jsou v použití nástrojů stejně zručné jako lidé

Samečci ve stejném období daleko častěji vstupují do konfliktu s vetřelci. Pozorování podporují tzv. „hypotézu partnerských služeb“, podle níž se samičky snaží udržovat blízkost s partnerem, zatímco samečci na oplátku zajišťují užitečné služby, jako je právě obrana nebo starost o potomky. Další výzkum se má zaměřit na to, zda tyto partnerské vztahy doprovází také monogamní sexuální vztahy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907