Pavián přežil půl roku se srdcem geneticky vylepšeného prasete

Vědci úspěšně transplantují srdce prasat paviánům. Tzv. xenotransplantace představují velkou naději i pro lidi

10.12.2018 - Stanislav Mihulka



Čekatelů na transplantace orgánů neustále přibývá. Dárců orgánů je přitom obvykle značný nedostatek. Mnoho pacientů se kvůli tomu ocitá v ohrožení života, protože lékaři nemají k dispozici orgány, které by jim mohli transplantovat. Odborníci se proto stále více zajímají o xenotransplantace neboli transplantace orgánů od jiných druhů živočichů, samozřejmě upravených tak, aby příjemce transplantaci přežil.

Specialisté na xenotransplantace nedávno zaznamenali významný úspěch. Nejprve geneticky upravili prasata, aby jejich srdce byla vhodná pro transplantaci do paviánů. Pak takové xenotransplantace skutečně provedli.

TIP: Bioinženýři vypěstovali plíce a transplantovali je do dospělého prasete

Výzkum xenotransplantací mezi prasaty a paviány probíhá už asi 25 let. Až doposud byl přitom rekord přežití paviána po operaci srdce prasete 57 dní. Vědci ale tentokrát zaznamenali velký úspěch. Vyvinuli postup, s jehož pomocí zajistili přežití paviánů se srdcem geneticky upravených prasat po dobu tří až šesti měsíců. Jeden pavián dokonce přežil po xenotransplantaci úctyhodných 195 dnů. Rekord ve výzkumu xenotransplantací se tím tedy více než ztrojnásobil. Podle vědců by klinické zkoušky s lidskými pacienty mohly přijít na řadu přibližně do tří let

  • Zdroj textu

    Nature

  • Zdroj fotografií

    Bjørn Christian Tørrissen / Wikimedia Commons


Další články v sekci