Pavouci skákavky mají zřejmě sny: O čem se jim asi zdá?

11.08.2022 - Stanislav Mihulka

Výzkum mláďat pavouků skákavek ukázal, že ve spánku prožívají stav podobný REM fázi, ve které se lidem zdají sny

<p>Dospělá samice <strong>skákavky pruhované</strong> <em>(Salticus scenicus)</em> z čeledi skákavkovití <em>(Salticidae)</em>. <em>(foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)</em></p>

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)


Reklama

I mnozí z těch, kteří se bojí pavouků, uznávají, že skákavky jsou vlastně docela roztomilé. Některé z nich hýří barvami a jsou vyloženě půvabné. Skákavky (Salticidae) představují nejpočetnější skupinu dnešních pavouků s více než šesti tisíci popsanými druhy. Součástí jejich úspěchu je i to, že mají nejlepší zrak ze všech členovců a skvělé mají i další smysly, což souvisí s jejich rozvinutou nervovou soustavou.

Daniela Rößlerová z německého Institutu Maxe Plancka pro chování živočichů a její tým v rámci nedávného výzkumu zkoumali skákavky ve spánku. Využili toho, že mladé skákavky mají průhledné vnější kostry a prozkoumali jejich oči. K jejich překvapení se oči skákavek v určitých fázích spánku pohybují, velmi podobně jako u lidí během REM fáze spánku. Jinými slovy, vše nasvědčuje tomu, že skákavky mají sny. Závěry svého výzkumu vědci publikovali v prestižním víceoborovém vědeckém magazínu PNAS.

Snění skákavek

Jak vlastně skákavky spí? „Obvyklá noc těchto pavouků začíná tím, že si skákavka najde vhodné místo, kde se může spustit na vlákně pavučiny. Noc přečká visící za jednu ze zadních nohou,popisuje Rößlerová. „Zavěšená skákavka se nejprve čistí, občas si dá něco k snědku a pak usne. Během spánku prochází v pravidelných intervalech fáze nekoordinovaných pohybů nohou i těla.

Pokud jde o pohyby očí, skákavky nemohou pohybovat čočkami, jako je to u lidí. Mají ale pohyblivé trubice v komplikovaně stavěné sítnici, které slouží k zajištění kvalitního vidění. Právě pohyby těchto trubic pozorovala Rößlerová se svými kolegy v největším páru očí 34 spících mláďat skákavek.

TIP: Pavouci skákavky „slyší“ na dálku, i když nemají uši

Výsledkem jejich úsilí je první přímé pozorování REM fáze spánku u bezobratlých živočichů. Pro nás je pochopitelně obtížné vcítit se do neurálních pochodů pavouků. Rößlerová je ale přesvědčená, že skákavky mají sny nebo prožívají něco snům podobného. Právě na snění skákavek se chce zaměřit ve svém dalším výzkumu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Perleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, HonzachCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrdličky divoké tráví zimu na afrických zimovištích na jižním okraji Sahary a na evropská hnízdiště se vrací obvykle v dubnu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907