Každý člověk má unikátní srdeční rytmus. Mohl by posloužit ke spolehlivé detekci osob
Můžete si třeba změnit tvář plastickou operací nebo si i spálit prsty, aby z nich nebylo možné přečíst otisky. Existují ale i technologie rozpoznávání osob, které by bylo možné podvést jen s ohromným úsilím, pokud by to vůbec nějak šlo. Jednu takovou technologii teď má k dispozici americké ministerstvo obrany.
Pentagon nechal vyvinout laserové zařízení, které dokáže na dálku přečíst srdeční rytmus člověka. Systém, který dostal kódové označení „Jetson“ požadovaly americké speciální jednotky. Prozatím jde o prototyp, už teď ale dokáže rozpoznat osoby na vzdálenost zhruba 200 metrů, a to i přes oblečení. Přístroj využívá takzvanou laserovou vibrometrii, která je založená na detekci jemných změn ultrafialového záření, k nimž dochází při pohybu kůže a oblečení kvůli tlukotu srdce.
TIP: Údery života: Je délka života skutečně vyměřena počtem úderů srdce?
Rozpoznávání podle obličeje, zorniček, i podle otisků prstů přináší jisté riziko záměny, protože někteří lidé mají tyto parametry podobné. Tvůrci laserového systému ale tvrdí, že každý člověk má zcela unikátní a dobře rozlišitelný srdeční rytmus. Detekce tlukotu srdce by se tudíž mohla stát velmi slušně spolehlivou metodou detekce osob.
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.