Pestrá paleta lítostek: Seznamte se s květy exotických dračích rostlin

18.12.2017 - Pavel Sekerka

Lítostky neboli arizémy jsou bohatý rod hlíznatých áronovitých rostlin, které existují v mnoha pestrých podobách s neobyčejně tvarovanými květenstvími.

Květenství některých druhů lítostek jsou velice atraktivní, proto patří k žádaným zahradním rostlinám. U nás jsou, až na několik výjimek, poměrně citlivé na přezimování.
Květenství některých druhů lítostek jsou velice atraktivní, proto patří k žádaným zahradním rostlinám. U nás jsou, až na několik výjimek, poměrně citlivé na přezimování.

Reklama

Květenství lítostek má podobnou stavbu jako květenství většiny árónovitých rostlin. Palice je obalena toulcem, který je často zakončený víčkem, jež chrání vnitřek květenství před deštěm. Na spodní straně palice jsou květy pestíkové, nad nimi je někdy zavěšen pruh sterilních pestíkovitých květů. Poté následují květy prašníkové a opět pruh sterilních květů. Palice pak směrem vzhůru pokračuje částí bez květů, takzvaným přívěskem. Ten může být kyjovitý, krátký a celý schovaný pod toulcem, nebo naopak vyčnívá ven, je tenký a velice dlouhý.

TIP: Lítostky s ďábelskou pověstí aneb Rod indiánského tuřínu

Opylování květů většiny druhů lítostek zajišťuje drobný dvoukřídlý hmyz, především bedlobytky. Ty si květenství kvůli výrazné vůni pletou s houbami nebo zrajícím ovocem. Snaží do něj naklást vajíčka, ale uvnitř zjistí, že se nejedná o živnou rostlinu. Bedlobytka tedy vyleze ven a hledá další houbu. Často se pak opět zmýlí a navštíví nové květenství, na něž přenese pyl. Na rozdíl od áronů není hmyz v květu zadržován delší dobu. Bedlobytky jsou totiž krátkověké a dvoudenní uvěznění by pro ně bylo smrtící. Rostlina by pak z takového opylovače neměla žádný prospěch.

Květenství lítostek může být jednodomé (jsou v něm jak samčí, tak samičí květy), nebo dvoudomé. Pohlaví květenství se přitom u dvoudomých druhů může během života měnit. Mladé či slabší rostliny mají jen květy prašníkové, u starších silnějších rostlin je možné najít buď jen květy pestíkové, nebo prašníkové i pestíkové květy zároveň. Pokud rostlina předčasně přijde o listy, může původně samičí rostlina následující rok vykvést květy samčími.

  • Zdroj textu:

    Příroda

  • Zdroj fotografií: David Vojtuš

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907