Planeta Venuše zřejmě rotuje jen díky své husté a nevlídné atmosféře

Atmosféra Venuše je jako žhavý oceán, který divoce víří po povrchu planety. Podle amerického astrofyzika je také jedním z hlavních důvodů, proč Venuše rotuje a není pevně uzamčená ve vázané rotaci se Sluncem.

25.04.2022 - Stanislav Mihulka



Nebýt husté a rychle se pohybující atmosféry, Venuše by se zřejmě neotáčela kolem své osy, ale byla by uzamčena ve vázané rotaci se Sluncem podobně, jako je uzamčený Měsíc k Zemi. Myslí si to alespoň americký astrofyzik Stephen Kane z Kalifornské univerzity v Riverside.

Jako pozemšťané máme sklon vnímat atmosféru jako řídkou, téměř oddělenou vrstvu plynů, která jen minimálně ovlivňuje pevnou hmotu planety pod sebou. Jenomže na Venuši je to jiné. Její atmosféra je tak mohutná, že na rozdíl od Země ovlivňuje na Venuši téměř všechno, včetně planetární rotace.

Pekelná sestřička Země

Jeden den na Venuši trvá 243 pozemských dnů a je tak delší než venušanský rok. Druhá planeta Sluneční soustavy totiž oběhne kolem mateřské hvězdy za přibližně 225 pozemských dnů. Atmosféra Venuše ale rotuje mnohem rychleji – k jedné otočce jí stačí pouhé 4 dny

Podle Stephena Kanea extrémně rychlé větry na Venuši způsobují, že atmosféra Venuše „drhne“ po povrchu planety. Kvůli tomu dochází k paradoxu, kdy se rotace planety podstatně zpomaluje, ale zároveň se úplně nezastaví, protože fyzikální síly působí i proti gravitačnímu vlivu Slunce.

TIP: Devastující vliv obra: Venuše se stala pekelnou planetou kvůli Jupiteru

Hustota atmosféry Venuše je podle Kanea také jednou z příčin extrémních teplot, které na planetě panují – průměrná teplota na ní dosahuje 471 °C, což je vyšší teplota, než při které se taví například olovo. Atmosféra podle amerického astrofyzika pohltí drtivou většinu energie přicházející ze Slunce a zároveň tuto energii uzamkne a nedovolí jí uniknout. Vzniká tak podle něj extrémní forma skleníkového efektu.


Další články v sekci