Planeta Venuše zřejmě rotuje jen díky své husté a nevlídné atmosféře

25.04.2022 - Stanislav Mihulka

Atmosféra Venuše je jako žhavý oceán, který divoce víří po povrchu planety. Podle amerického astrofyzika je také jedním z hlavních důvodů, proč Venuše rotuje a není pevně uzamčená ve vázané rotaci se Sluncem.

<p>Venuše není zrovna příjemným místem pro život. Burácejí tam extrémní vichry, u povrchu planety panuje drtivý tlak 90 atmosfér a teploty tam dosahují pekelných 460 °C. </p>

Venuše není zrovna příjemným místem pro život. Burácejí tam extrémní vichry, u povrchu planety panuje drtivý tlak 90 atmosfér a teploty tam dosahují pekelných 460 °C. 


Reklama

Nebýt husté a rychle se pohybující atmosféry, Venuše by se zřejmě neotáčela kolem své osy, ale byla by uzamčena ve vázané rotaci se Sluncem podobně, jako je uzamčený Měsíc k Zemi. Myslí si to alespoň americký astrofyzik Stephen Kane z Kalifornské univerzity v Riverside.

Jako pozemšťané máme sklon vnímat atmosféru jako řídkou, téměř oddělenou vrstvu plynů, která jen minimálně ovlivňuje pevnou hmotu planety pod sebou. Jenomže na Venuši je to jiné. Její atmosféra je tak mohutná, že na rozdíl od Země ovlivňuje na Venuši téměř všechno, včetně planetární rotace.

Pekelná sestřička Země

Jeden den na Venuši trvá 243 pozemských dnů a je tak delší než venušanský rok. Druhá planeta Sluneční soustavy totiž oběhne kolem mateřské hvězdy za přibližně 225 pozemských dnů. Atmosféra Venuše ale rotuje mnohem rychleji – k jedné otočce jí stačí pouhé 4 dny

Podle Stephena Kanea extrémně rychlé větry na Venuši způsobují, že atmosféra Venuše „drhne“ po povrchu planety. Kvůli tomu dochází k paradoxu, kdy se rotace planety podstatně zpomaluje, ale zároveň se úplně nezastaví, protože fyzikální síly působí i proti gravitačnímu vlivu Slunce.

TIP: Devastující vliv obra: Venuše se stala pekelnou planetou kvůli Jupiteru

Hustota atmosféry Venuše je podle Kanea také jednou z příčin extrémních teplot, které na planetě panují – průměrná teplota na ní dosahuje 471 °C, což je vyšší teplota, než při které se taví například olovo. Atmosféra podle amerického astrofyzika pohltí drtivou většinu energie přicházející ze Slunce a zároveň tuto energii uzamkne a nedovolí jí uniknout. Vzniká tak podle něj extrémní forma skleníkového efektu.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907