Planetární sonda MRO odhalila pozůstatky doby ledové na Marsu

27.05.2016 - Martin Reichman

Zatímco na Zemi skončila poslední doba ledová před 10 000 lety, od poslední doby ledové na Marsu uběhlo již 400 tisíc let


Reklama

Podobně jako letokruhy stromů, ukrývají i ledové vrstvy polárních čepiček na Marsu záznamy o dobách dávno minulých. Výzkum sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), která na oběžné dráze rudé planety působí již 10 let, ukazuje, že poslední významnou klimatickou změnou prošel Mars před 400 tisíci lety. Přibližně před touto dobou zde podle vědců skončila marsovská doba ledová. Nová měření sondy MRO potvrzují i předchozí klimatické modely.

TIP: Nové snímky Marsu odhalují vodní led uvnitř kráteru

Stejně jako na Zemi se i na Marsu objem ledu na obou pólech mění během roku. Severní pól je z velké části pokrytý vodním ledem, na jižním pólu se nachází vrstva vodního ledu překrytá tuhým oxidem uhličitým (suchým ledem), který je, zejména během léta, velmi nestabilní.

10 let sondy MRO na oběžné dráze Marsu

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, Jet Propulsion LaboratoryDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907