Planetární výživa: Přibírá Země na hmotnosti, nebo naopak hubne?

05.02.2022 - Michal Švanda

Díky gravitaci přitahuje Země prach a vesmírná tělesa, rozpadem atomů zase o část své hmotnosti přichází. Přibírá Země na hmotnosti, nebo naopak hubne?


Reklama

Zdálo by se, že od dob zformování naší planety by se její hmotnost neměla již nadále měnit. V zásadě je to pravda, ve skutečnosti však není Země v meziplanetárním systému sama a svou gravitací přitahuje prach a meteoroidy, jež pronikají do atmosféry a zbytky po průletu dopadají až na povrch. Prachová zrna se ovzduším snášejí často i měsíce, ale nakonec spadnou. 

Satelitní pozorování umožnila odhadnout, že s meteoroidy přichází 100–300 tun látky za sekundu, tedy 30 000–100 000 tun za rok, přičemž se odborníci přiklánějí spíš k nižším číslům. Jedná se o překvapivě obří hodnotu, ale jen na první pohled. Při stálém toku prachu a meteoroidů přibude Zemi za milion let méně než jedna miliardtina její hmotnosti – zanedbatelný zlomek, který se v dynamice planety vůbec neprojeví.

TIP: Jaké největší přetížení může člověk přežít?

Jenže náš domov také materiál ztrácí: jednak radioaktivním rozpadem atomů v nitru, což představuje asi 15 tun ročně, a dále každý rok přichází až o 95 000 tun vodíku a helia z vysoké atmosféry. V souhrnu to tedy spíš vypadá, že Země na váze ubývá. Jde však o pouhou kosmetickou změnu, jež se na její oběžné dráze nijak neprojeví. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907