Plíce jako nové: Japonské balonky zachraňují životy a zdraví i v Česku

14.01.2023 - redakce pořadů Víkend a Barbora Jelínková

Ještě nedávno měli lékaři jen málo možností, jak účinně pomoct pacientům s plicní hypertenzí. Moderní medicína však díky inovativnímu zákroku dokáže vyčistit cévy plic doslova na počkání

<p>Při balonkové plicní angioplastice je pacient při vědomí a může zákrok sledovat na obrazovce.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Při balonkové plicní angioplastice je pacient při vědomí a může zákrok sledovat na obrazovce. (foto: Shutterstock)


Reklama

Dvaašedesátiletý Zdeněk Přikryl absolvoval během posledních patnácti let tolik operací, že by mohl vyučovat katetrizační medicínu z pohledu pacienta. Patří zhruba k tisícovce Čechů trpících tzv. plicní hypertenzí, kdy se cévy plic kvůli abnormálně vysokému tlaku ucpávají, což způsobuje potíže s dýcháním. 

Japonské balonky

Před třinácti lety podstoupil Zdeněk jeden z nejnáročnějších zákroků, jež se v té době na našich operačních sálech prováděly: Lékaři mu třikrát zastavili krevní oběh a čistili mu plíce ručně. Pooperační stav navíc nevypadal nijak povzbudivě, protože se Zdeňkovi zpočátku neobnovila funkce ledvin. Padesáté narozeniny sice již oslavil jako víceméně zdravý, ale operace mu nepomohla úplně. Do drobných plicních cév se chirurg žádným nástrojem nedostane, a zůstává tak jen otázkou času, kdy se potíže obnoví. 

Japonští odborníci však přišli s novým řešením. „Několik japonských center vyvinulo velmi sofistikovaný, ale zároveň nesmírně jednoduchý postup,“ popisuje Pavel Jansa, vedoucí Centra pro plicní hypertenzi Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Při tzv. balonkové plicní angioplastice se do zmíněného orgánu zavede přes tříslo tenký drátek a těsně za ním také balonek o průměru pouze několika milimetrů, jímž se céva snadno roztáhne. Během operace je pacient při vědomí a reaguje na pokyny, jak má dýchat nebo naopak zadržet dech. 

Vše je jinak

Jako jedna z prvních pacientek zákrok podstoupila mladá inženýrka ekonomie a maminka dvou dětí Kamila Gelbičová, která nedávno prodělala embolii, a má tak k plicní hypertenzi nakročeno. Ještě před pěti lety by jí v nemocnici příliš pomoct nedokázali. „Pacienti, kteří mají ‚pouze‘ obtíže, se chirurgicky léčí jen velmi komplikovaně, takže bychom byli spíš zdrženliví a zůstali u konzervativní léčby,“ vysvětluje Jansa.

TIP: Jak obnovit poškozené plíce pro transplantace? Pomohou nám prasata

Dnes už je ovšem všechno jinak: K návratu do plnohodnotného života pomůže balonek o průměru 2,5 milimetru, který obnoví funkci té části plic, jež kvůli zúžení cév nepracovala správně. Pacient může po celou dobu sledovat na obrazovce rentgenové záběry, jak se drátek posunuje jeho hrudníkem, aniž by něco cítil. Zákrok trvající několik desítek minut přesto není bez rizika – chirurg musí být mimořádně opatrný, aby neprotrhl tepnu a nezpůsobil krvácení do plic. 

Zpátky do hor

V závažnějších případech navíc jedna operace nemusí stačit, například Zdeněk Přikryl už balonkových angioplastik absolvoval šest. „Na počátku dosahovaly jeho hodnoty plicního tlaku asi pětinásobku normy, ale postupně jsme se dostali zhruba na jedenapůlnásobek,“ objasňuje lékař. Teď už Zdeněk s přítelkyní jezdí na elektrokole, a u Kamily Gelbičové stačila dokonce jediná katetrizace, aby o několik týdnů později mohla vyjet lanovkou na téměř pětitisícový Mont Blanc. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907