Po tajemstvích temné hmoty a temné energie ve vesmíru pátrá síť superpočítačů

28.11.2016 - Stanislav Mihulka

Výpočetní síť GridPP zpracuje snímky projektu Dark Energy Survey, v nichž bude hledat stopy po slabém gravitačním čočkování

LSST -<p>Projekt Velkého celooblohového dalekohledu v Chile</p>
LSST -

Projekt Velkého celooblohového dalekohledu v Chile


Reklama

Vědci britské Univerzity v Manchesteru zapojili do výzkumu stále záhadné temné hmoty a temné energie vesmíru pokročilou síť superpočítačů.

Jde o síť jménem GridPP, což je britská větev evropské sítě superpočítačů, která byla použita při analýzách dat Velkého hadronového srážeče LHC, vedoucích k objevu Higgsova bosonu.

Co prozradí slabé gravitační čočkování?

Astrofyzici používají síť GridPP ke zpracování a analýze snímků projektu Dark Energy Survey (DES), který se zaměřuje na výzkum rozpínání vesmíru a vytváření jeho struktury. Projekt využívá 4-metrový teleskop Victor M. Blanco Telescope chilské observatoře Cerro Tololo Inter-American Observatory.

Cílem výpočtů sítě GridPP je prozkoumat takzvané slabé gravitační čočkování. Při něm dochází ke zkreslení tvaru galaxií, když mezi těmito galaxiemi a námi leží temná hmota, jejíž gravitace ohýbá světelné paprsky záření zmíněných galaxií.

TIP: Proč zrychluje rozpínání vesmíru? Odpověď bude hledat nový superfoťák

Analýza snímků Dark Energy Survey je přípravou na mnohem intenzivnější zpracování dat Velkého celooblohového dalekohledu (Large Synoptic Survey Telescope, LSST), který v současné době vyrůstá v Chile. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: LSST

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Historie

Rakev z doby bronzové se skrývala v hliněné mohyle až do roku 1921, kdy ji archeologové vykopali. Nahoře vizualizace, jak mohla dívka vypadat chvíli před tím, než se s ní její blízcí naposledy rozloučili.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907