Po tajemstvích temné hmoty a temné energie ve vesmíru pátrá síť superpočítačů

28.11.2016 - Stanislav Mihulka

Výpočetní síť GridPP zpracuje snímky projektu Dark Energy Survey, v nichž bude hledat stopy po slabém gravitačním čočkování

LSST -<p>Projekt Velkého celooblohového dalekohledu v Chile</p>
LSST -

Projekt Velkého celooblohového dalekohledu v Chile


Reklama

Vědci britské Univerzity v Manchesteru zapojili do výzkumu stále záhadné temné hmoty a temné energie vesmíru pokročilou síť superpočítačů.

Jde o síť jménem GridPP, což je britská větev evropské sítě superpočítačů, která byla použita při analýzách dat Velkého hadronového srážeče LHC, vedoucích k objevu Higgsova bosonu.

Co prozradí slabé gravitační čočkování?

Astrofyzici používají síť GridPP ke zpracování a analýze snímků projektu Dark Energy Survey (DES), který se zaměřuje na výzkum rozpínání vesmíru a vytváření jeho struktury. Projekt využívá 4-metrový teleskop Victor M. Blanco Telescope chilské observatoře Cerro Tololo Inter-American Observatory.

Cílem výpočtů sítě GridPP je prozkoumat takzvané slabé gravitační čočkování. Při něm dochází ke zkreslení tvaru galaxií, když mezi těmito galaxiemi a námi leží temná hmota, jejíž gravitace ohýbá světelné paprsky záření zmíněných galaxií.

TIP: Proč zrychluje rozpínání vesmíru? Odpověď bude hledat nový superfoťák

Analýza snímků Dark Energy Survey je přípravou na mnohem intenzivnější zpracování dat Velkého celooblohového dalekohledu (Large Synoptic Survey Telescope, LSST), který v současné době vyrůstá v Chile. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: LSST

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907