Pod povrchem Marsu by mohl existovat život díky radiolýze vody

17.08.2021 - Stanislav Mihulka

Přinejmenším teoreticky by v kůře planety Mars mohly existovat živé organismy. Nutnou podmínkou je ale přítomnost dostatku vody pod povrchem rudé planety

<p>Pohled na kráter Koroljov vygenerovaný z fotografií a výškových map pořízených sondou Mars Express.</p>

Pohled na kráter Koroljov vygenerovaný z fotografií a výškových map pořízených sondou Mars Express.


Reklama

Už víme, že na Zemi existují hlubinná společenstva bakterií, která závisejí na radioaktivních izotopech. Jejich záření rozkládá molekuly vody takzvanou radiolýzou a produkty takového rozkladu využívají bakterie. Tímto způsobem žijí v místech, kde se hluboko pod zemí nacházejí pukliny a póry v horninách, které jsou vyplněné vodou. Taková společenstva mohou fungovat miliony nebo i miliardy let, téměř úplně izolovaná od života na povrchu naší planety.

Planetární vědec Jesse Tarnas z JPL NASA navrhuje, že by podobně mohl existovat podpovrchový život na Marsu. Povrch Marsu je dnes velmi nehostinný. Drásá ho kosmické záření i časté prachové bouře. Proto se dnes odborníci při hledání dávného nebo i současného života na rudé planetě soustředí na místa pod povrchem.

Průzkum meteoritů z Marsu

Tarnas s kolegy analyzovali dostupné informace o vnitřních částech Marsu. Na Zemi jsme sice ještě nedovezli vzorky z rudé planety, přesto ale už takový materiál máme k dispozici. Jde o meteority pocházející z Marsu, které nám mohou poskytnout spoustu zajímavých informací. Je z nich možné vyčíst strukturu marťanských hornin, jejich minerální složení a obsah radioaktivních izotopů.

TIP: Jak hledat život na Marsu? Pomocí podkaliberních střel

Závěry vědců naznačují, že by pod povrchem Marsu, tedy v kůře planety teoreticky mohl být nějaký život. Badatelé ale zároveň zdůrazňují, že ať bývalá nebo i současná existence organismů v kůře planety Mars je kriticky závislá na přítomnosti vody. Bez vody by tam žádná radiolýza neprobíhala. Zatím nevíme, jak to s vodou v kůře Marsu je. Zjistit to bude dalším zásadním krokem výzkumu možné přítomnosti života na rudé planetě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907