Podle nové studie může Parkinsonova choroba vznikat již před narozením

29.01.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Pacienti, u nichž se Parkinsonova choroba rozvíjí již před 50. rokem života, se zřejmě již rodí s abnormálními buňkami v klíčové části mozku.</p>

Pacienti, u nichž se Parkinsonova choroba rozvíjí již před 50. rokem života, se zřejmě již rodí s abnormálními buňkami v klíčové části mozku.


Reklama

Parkinsonova choroba je neurodegenerativním onemocněním mozku, které obvykle doprovází třes, strnulé postoje a obtíže s pohyby i se zažíváním. Tato nemoc se většinou projevuje až pozdějším věku. Jak ale zjistili ve svém nedávném výzkumu američtí odborníci, kořeny Parkinsonovy choroby mohou sahat až do vývoje zárodku v těhotenství.

Přibližně jeden případ této choroby z deseti se u pacienta rozvíjí před 50. rokem života. Zmíněný výzkum ukazuje, že tito lidé se zřejmě už narodí s neobvyklými mozkovými buňkami, neurony, které jsou zodpovědné za produkci významné látky ovlivňující činnost mozku – dopaminu.

TIP: Důležitý průlom: Vědci konečně popsali specifickou „vůni“ Parkinsonovy choroby

Takové buňky se třeba po celá desetiletí života nijak neprojevují, ale ve skutečnosti se v nich zřejmě postupně hromadí škodlivé látky, které nakonec vedou k rozvoji Parkinsona v relativně nízkém věku. Detailní příčina vzniku Parkinsonovy choroby stále zůstává tajemstvím, ale díky podobným objevům se již blížíme k rozluštění záhady.

Parkinsonova nemoc

Parkinsonova nemoc je to chronické, nevyléčitelné a progresivní onemocnění, které je charakteristické motorickými systémovými poruchami. Nemoc vyvolává odumírání buněk tvořících dopamin ve střední části mozku. Dopamin je potřebný k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Parkinsonova nemoc se projeví, když člověk ztratí 70 procent dopaminu.

Proč u některých lidí k odumírání těchto buněk dochází, není jasné. Předpokládá se například vliv prostředí, infekce nebo některé chemikálie. Výzkumy také ukazují, že v některých případech může mít nemoc dědičné základy. Účinná prevence není vzhledem k nejasným příčinám možná.

10-15 procent pacientů onemocní před 40 rokem života. Příznaky u mladých se mohou lišit od starších pacientů. I když jde o nemoc nevyléčitelnou, léčba může její postup zpomalit. Kromě léků pomáhá chirurgický zákrok zvaný hluboká mozková stimulace. Léčba je účinná hlavně u mladých lidí.

Název tato nemoc dostala podle anglického lékaře Jamese Parkinsona, který ji v roce 1817 poprvé diagnostikoval. Předtím byla označována za třaslavou obrnu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907