Podle studie rakouských vědců dokážou psi odhadnout, kdy jim lidé lžou

29.07.2021 - Stanislav Mihulka

Rakouští badatelé vyzkoušeli, jak moc jsou psi důvěřiví. Výsledky experimentu ukazují, že většina psů dokáže velmi dobře odhadnout, kdy jim lidé lžou

<p>Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.</p>

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.


Reklama

Lidé v řadě případů dovedou s pomocí různých vodítek určit, zda jim jiní lidé říkají pravdu. Rakouský výzkumný tým zjišťoval, zda podobnou dovedností disponují také psi ve vztahu k lidem. Badatelé za tímo účelem uskutečnili sérii jednoduchých experimentů se 260 psími dobrovolníky z rozmanitých plemen.

V experimentech měli psi za úkol reagovat na pokyn neznámého člověka a vybrat si, která ze dvou nádob obsahuje ukrytý pamlsek. Nejprve jim jeden člověk poradil správně a ukázal, kde je pamlsek. Pak pes sledoval, jak jiný neznámý člověk pohybuje s nádobami a zároveň ho pozoruje nebo nepozoruje další neznámý člověk. Pes v tomto experimentu vždy viděl, kde pamlsek ve skutečnosti je.

Polovina psů se neřídí špatnou radou

Když pak psi měli opět reagovat na lidskou radu, ukázalo se, že ignorují doporučení člověka, který nebyl přítomen u rozmísťování nádob s pamlskem. Psi očividně věděli, že takový člověk netuší, kde pamlsek je. Ještě zajímavější ale bylo, že zhruba polovina psů neposlechla člověka, který sice byl u přípravy nádob, ale psovi radil záměrně špatně. To podle vědců dokazuje, jak psi chápou, že jim člověk v takovém případě lže.

TIP: Chápavá němá tvář: Psi rozumějí emocím ostatních psů i svých pánů

Psi přitom v tomto typu experimentů dopadli výrazně lépe, než děti mladší pěti let, makaci a nebo šimpanzi, kteří se dříve zúčastnili navlas stejných experimentů a často důvěřovali neznámým lidem, i když vlastně věděli, že jim radí špatně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907