Podnikatel z Turecka poslal do stratosféry balonem kebab

15.04.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Podnikatel z jihoturecké provincie Adana uspořádal unikátní reklamní kampaň pro svou restauraci. Jedno z jídel ze svého menu vyslal balonem do stratosféry.


Reklama

Podnikatel z jihoturecké provincie Adana uspořádal unikátní reklamní kampaň pro svou restauraci. Jedno z jídel ze svého menu vyslal balonem do stratosféry. Balon s héliem ve výšce zhruba 38 kilometrů praskl a krabice se kebabem spadla do moře. Díky GPS lokátoru ji Yaşar Aydin našel a v médiích tak mohl zveřejnit záběry z „letu prvního kebabu do vesmíru“.

Kuriózní akce se odehrála 12. dubna, tedy v Mezinárodní den kosmonautiky, který je výročím prvního letu člověka do vesmíru. Datum ale v tomto případě nehrálo nejdůležitější roli – původně měl kebab do stratosféry vystoupat během tradičního festivalu pomerančového květu, který se v Adaně slaví na konci března. Pořadatelům ale nepřálo počasí a akce se proto uskutečnila v náhradním termínu.

TIP: YouTuber poslal do vesmíru hamburger: Ten pak přistál na fotbalovém hřišti

Let kebabu trval asi tři hodiny, než pokrm ve speciálním boxu spadl do Středozemního moře asi 13 kilometrů od pobřeží. „Náš kebab dosáhl určité úrovně cestou do vesmíru. Příště ho pošleme ještě výš,“ řekl Aydin. Na dotaz novinářů, proč balon explodoval, odvětil: „Mimozemšťané nám ho vrátili, protože na ně byl příliš ostrý.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907