Podnikatel z Turecka poslal do stratosféry balonem kebab

15.04.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Podnikatel z jihoturecké provincie Adana uspořádal unikátní reklamní kampaň pro svou restauraci. Jedno z jídel ze svého menu vyslal balonem do stratosféry.


Reklama

Podnikatel z jihoturecké provincie Adana uspořádal unikátní reklamní kampaň pro svou restauraci. Jedno z jídel ze svého menu vyslal balonem do stratosféry. Balon s héliem ve výšce zhruba 38 kilometrů praskl a krabice se kebabem spadla do moře. Díky GPS lokátoru ji Yaşar Aydin našel a v médiích tak mohl zveřejnit záběry z „letu prvního kebabu do vesmíru“.

Kuriózní akce se odehrála 12. dubna, tedy v Mezinárodní den kosmonautiky, který je výročím prvního letu člověka do vesmíru. Datum ale v tomto případě nehrálo nejdůležitější roli – původně měl kebab do stratosféry vystoupat během tradičního festivalu pomerančového květu, který se v Adaně slaví na konci března. Pořadatelům ale nepřálo počasí a akce se proto uskutečnila v náhradním termínu.

TIP: YouTuber poslal do vesmíru hamburger: Ten pak přistál na fotbalovém hřišti

Let kebabu trval asi tři hodiny, než pokrm ve speciálním boxu spadl do Středozemního moře asi 13 kilometrů od pobřeží. „Náš kebab dosáhl určité úrovně cestou do vesmíru. Příště ho pošleme ještě výš,“ řekl Aydin. Na dotaz novinářů, proč balon explodoval, odvětil: „Mimozemšťané nám ho vrátili, protože na ně byl příliš ostrý.“

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907