Podobnost podporuje různorodost a stabilní počasí přeje biodiverzitě

26.01.2017 - Zuzana Teličková

Američtí vědci zjistili, že velká biodiverzita, kterou se mohou chlubit tropické oblasti, je dána zdejším stabilním počasím

Malé rozdíly jsou důležité -<p>Tropy vděčí za velkou biodiverzitu v prvé řadě relativně stálému počasí</p>
Malé rozdíly jsou důležité -

Tropy vděčí za velkou biodiverzitu v prvé řadě relativně stálému počasí


Reklama

Výsledky výzkumu porovnávajícího biodiverzitu hmyzu v rozličných nadmořských výškách v různých obdobích historie Země také naznačily, že biodiverzita je dnes o mnoho menší než byla před desítkami milionů let, kdy teplota na celé zeměkouli nevykazovala velké rozdíly.

„Již asi před 150 lety byl poprvé zaznamenán rozdíl v biodiverzitě daný nadmořskou výškou, který se považuje se za jeden z nejobecnějších zákonů přírody,“ říká jeden z autorů studie Brian Farrell z Harvardské univerzity. „Teď jsme však dokázali, že v době, kdy se většina dnešních organismů diverzifikovala, tedy během eocénu, neexistovala na Zemi roční období a to ani v oblastech, kde jsou teploty nízké.“ Zdá se, že diverzitu v přírodě oslabil právě příchod ročních období mírného pásma. 

TIP: Nebezpečně zorientovaný krokodýl mořský aneb Špatní krokodýli se vracejí

Doposud se vědci snažili velkou druhovou rozmanitost v tropech vysvětlit vyššími teplotami a větším množstvím světla. Skutečnost, že teplota v nejteplejších a nejchladnějších měsících se tu liší jen o pár stupňů, však hraje mnohem důležitější roli. Podle Farrella mohly kdysi dávno palmy, krokodýli a jiní zástupci tropických druhů žít v místech, která dnes tvoří Arktidu.

  • Zdroj textu:

    Příroda 9/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907