Poklad pod skateparkem: Pod hřištěm byl pohřben náčelník doby bronzové

06.05.2020 - Stanislav Mihulka

Při stavbě skateparku v západní Anglii archeologové objevili hrob dvojice mužů kultury zvoncových pohárů. Oba muži byli pohřbeni před 4 tisíci lety


Reklama

Když v roce 2017 v západní Anglii, v malebném městě Lechlade-on-Thames, stavěli skatepark, narazili zde na pozoruhodný hrob dvojice mužů z doby bronzové. Radiokarbonové datování odhalilo, že muži žili kolem roku 2200 před naším letopočtem. Jedním z těchto mužů byl zřejmě bohatý náčelník, kterého pohřbili s významnými dary. Takové objevy nejsou úplně časté, a to ani v Anglii s její bohatou historií.

Náčelník byl pohřbený s lebkami a kopyty ze čtyř krav. To je velmi neobvyklé. Podobné pohřební obětiny z doby bronzové jsou známé spíše z kontinentální Evropy. Kromě zvířecích ostatků našli archeologové v hrobě i měděnou dýku s vyzdobenou velrybí kostí, kamenný chránič zápěstí, ozdoby z jantaru, pazourek a pyrit, který se používal k rozdělávání ohně.

Ještě výjimečnější byl ale hrob druhého, staršího muže, který byl nalezen nedaleko náčelníka. Byl pohřben vsedě, což je podle vědců velmi nezvyklé. Také v jeho hrobě vědci nalezli obětiny, i když v mnohem skromnějším počtu.

TIP: Extrémně horké léto v Anglii odhalilo doposud skrytá archeologická naleziště

Podle archeologů není vzájemná blízkost obou hrobů náhoda a svědčí o tom, že mezi oběma muži existoval nějaký vztah. Není ovšem jasné jakého druhu. Je možné, že druhým mužem byl náčelníkův šaman, důkazy pro toto tvrzení ovšem vědci neobjevili. 

Podle stáří hrobů a jejich podoby pocházeli oba zmínění muži z kultury zvoncových pohárů. Dřívější výzkum DNA ukázal, že tito lidé přišli do Británie z Evropy kolem roku 2400 před naším letopočtem. Zřejmě šlo o první kulturu, která v Británii používala měď a bronz.


Kultura se zvoncovitými poháry

Kultura zvoncových pohárů je datována do pozdního eneolitu až do počátku doby bronzové. Existovala na mnoha místech západní a střední Evropy a Maroka. Kultura je nazvaná podle keramických pohárů, které připomínají tvarem převrácený zvon. Tyto poháry mají mimo toho nezvykle zpracovanou hlínu a červeně zabarvený povrch, zpravidla s vkolkovanou výzdobou v horizontálních pásech. Objevují se také mísy se zataženým okrajem na nožičkách. Nádoby byly červené s bílým dekorem a bohatě zdobené. Na výrobu vzácných šperků se používal jantar.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Foundations Archaeology

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.

Zajímavosti

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Ganymed na snímku sondy Juno

Vesmír

Kritická údržba | Peking 2010

Rostoucí platy a klesající ceny dělají v Číně z osobních aut zboží, které je dostupné stále větší části populace. Dokonce ani nejširší dálnice tak často nezvládají nápor nových motoristů. Čtrnáctého srpna 2010 zkomplikovala provoz na národní dálnici 110 přítomnost těžkých vozidel, jež se podílela na rekonstrukci vozovky. Průjezdnost klesla na polovinu a následoval kolaps: Někteří řidiči ujeli zhruba jen kilometr za den, jiní zůstali v automobilech zcela uvězněni a neposouvali se vůbec. Dopravní katastrofa trvala 12 dní a její nedobrovolní účastníci přežili hlavně díky přizpůsobivým obchodníkům, kteří začali prodávat jídlo a občerstvení přímo v kolonách – ovšem za mnohonásobně nadsazené ceny. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907