Poklad pod skateparkem: Pod hřištěm byl pohřben náčelník doby bronzové

06.05.2020 - Stanislav Mihulka

Při stavbě skateparku v západní Anglii archeologové objevili hrob dvojice mužů kultury zvoncových pohárů. Oba muži byli pohřbeni před 4 tisíci lety


Reklama

Když v roce 2017 v západní Anglii, v malebném městě Lechlade-on-Thames, stavěli skatepark, narazili zde na pozoruhodný hrob dvojice mužů z doby bronzové. Radiokarbonové datování odhalilo, že muži žili kolem roku 2200 před naším letopočtem. Jedním z těchto mužů byl zřejmě bohatý náčelník, kterého pohřbili s významnými dary. Takové objevy nejsou úplně časté, a to ani v Anglii s její bohatou historií.

Náčelník byl pohřbený s lebkami a kopyty ze čtyř krav. To je velmi neobvyklé. Podobné pohřební obětiny z doby bronzové jsou známé spíše z kontinentální Evropy. Kromě zvířecích ostatků našli archeologové v hrobě i měděnou dýku s vyzdobenou velrybí kostí, kamenný chránič zápěstí, ozdoby z jantaru, pazourek a pyrit, který se používal k rozdělávání ohně.

Ještě výjimečnější byl ale hrob druhého, staršího muže, který byl nalezen nedaleko náčelníka. Byl pohřben vsedě, což je podle vědců velmi nezvyklé. Také v jeho hrobě vědci nalezli obětiny, i když v mnohem skromnějším počtu.

TIP: Extrémně horké léto v Anglii odhalilo doposud skrytá archeologická naleziště

Podle archeologů není vzájemná blízkost obou hrobů náhoda a svědčí o tom, že mezi oběma muži existoval nějaký vztah. Není ovšem jasné jakého druhu. Je možné, že druhým mužem byl náčelníkův šaman, důkazy pro toto tvrzení ovšem vědci neobjevili. 

Podle stáří hrobů a jejich podoby pocházeli oba zmínění muži z kultury zvoncových pohárů. Dřívější výzkum DNA ukázal, že tito lidé přišli do Británie z Evropy kolem roku 2400 před naším letopočtem. Zřejmě šlo o první kulturu, která v Británii používala měď a bronz.


Kultura se zvoncovitými poháry

Kultura zvoncových pohárů je datována do pozdního eneolitu až do počátku doby bronzové. Existovala na mnoha místech západní a střední Evropy a Maroka. Kultura je nazvaná podle keramických pohárů, které připomínají tvarem převrácený zvon. Tyto poháry mají mimo toho nezvykle zpracovanou hlínu a červeně zabarvený povrch, zpravidla s vkolkovanou výzdobou v horizontálních pásech. Objevují se také mísy se zataženým okrajem na nožičkách. Nádoby byly červené s bílým dekorem a bohatě zdobené. Na výrobu vzácných šperků se používal jantar.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Foundations Archaeology

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907