Polystyrenová exoplaneta prozrazuje mnoho zajímavého o atmosférách planet

Na rozsáhlé atmosféře horké a řídké planety budou trénovat astronomické přístroje

24.05.2017 - Stanislav MihulkaExoplaneta KELT-11b je zvláštní objekt. Jde o nejjasnější exoplanetu jižní oblohy, která přechází přes kotouč své hvězdy. Její hmotnost odpovídá asi pětině Jupiteru, obíhá hvězdu ve velmi těsné vzdálenosti a hustota této planety odpovídá polystyrenu.

Kdyby někdo exoplanetu KELT-11b vzal a dal do dostatečného objemu vody, tak by bez potíží plavala. Astronomové sice tak velké moře k dispozici nemají, i tak je ale pro ně KELT-11b fenomenálním cílem pro pozorování.

Atmosféra o mocnosti 3 tisíce kilometrů

Horkou exoplanetu obaluje hustá vrstva atmosféry, jejíž mocnost odhadujeme na téměř 3 tisíce kilometrů. Právě taková atmosféra může sehrát roli modelového objektu pro naše přístroje, které se na ní mohou natrénovat pro průzkum komplikovanějších světů.

TIP: Řídká jako balsové dřevo: Planeta KELT-12b je nafouklý horký jupiter

Tuto exoplanetu vědci objevili v rámci průzkumu oblohy KELT (z anglického Kilodegree Extremely Little Telescope), který k lovu exoplanety využívá dva malé robotické teleskopy – jeden v Jihoafrické republice, druhý v Arizoně. Cílem projektu KELT jsou právě takové planety, které přecházejí přes kotouč hvězdy, takzvané tranzitní. Jejich existenci nám prozrazují dočasná nepatrná zeslabení záře hvězdy, která způsobují přecházející planety.

  • Zdroj textu

    Lehigh University

  • Zdroj fotografií

    Walter Robinson/Lehigh University


Další články v sekci