Potápěč i tanečnice: Eurasijská motýlice lesklá

24.05.2019 - Marek Telička

Motýlice lesklá patří do řádu vážek a čeledi motýlicovitých. V českém přírodovědném názvosloví se můžete setkat i s názvy motýlice modrá nebo šídlo vodní. Tento eurasijský druh se vyskytuje od pobřeží Atlantiku až po severozápadní Čínu

<p>V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.</p>

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.


Reklama

Motýlice lesklá (Calopteryx splendens) patří mezi relativně velké vážky a dorůstá bezmála pěti centimetrů. Samice kladou vajíčka na vodní rostliny, někdy i na jejich ponořené části. Pro tento účel se dokážou pod vodu opakovaně ponořit a během 45 minut nakladou až 10 vajíček. Vajíčka se vyklubou po 14 dnech a protáhlé larvy žijí obvykle dva roky, než se z nich vyvine dospělec.

TIP: Svazky nezaměstnaných opeřenců - Ptačí rodičovství a homosexualita

Samci obvykle brání svoje teritorium, ale občas je možné vidět je ve větším množství na vodních rostlinách nebo na plujících předmětech. V období námluv se snaží upoutat pozornost samiček vzdušným tancem.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zatímco maso delfínů se prodává za desetitisíce korun, cena živých vycvičených zvířat stoupá k milionu.

Zajímavosti

Palác vypadá velmi křehce a romanticky. Jsou tady ale i sloupy, které jsou zbarveny dočervena... Prý to je krev tady umučených!

Historie

Mlhovina v Andromedě

Galaxie M31 je od Země vzdálena 2,54 milionu světelných roků. V průměru měří 220 tisíc světelných let, tudíž je za dobrých podmínek viditelná jako mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy – odtud používané označení „mlhovina v Andromedě“. Na základě nových poznatků bylo v roce 2010 potvrzeno, že M31 vznikla jako důsledek srážky dvou menších útvarů zhruba před osmi miliardami let: Dokládají to dvě černé díry v jejím středu. Kolize galaxií – tzv. galaktický kanibalismus – představovaly v minulosti jeden z mechanismů, jak se utvářely velké hvězdné ostrovy.

Vesmír

Domobranci cvičí se speciálním protitankovým minometem

Válka
Revue

Z DNA sice není možné vyčíst přesnou délku života, umožňuje nám ale odhadnout průměrný věk.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907