Potápěč i tanečnice: Eurasijská motýlice lesklá

24.05.2019 - Marek Telička

Motýlice lesklá patří do řádu vážek a čeledi motýlicovitých. V českém přírodovědném názvosloví se můžete setkat i s názvy motýlice modrá nebo šídlo vodní. Tento eurasijský druh se vyskytuje od pobřeží Atlantiku až po severozápadní Čínu

<p>V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.</p>

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.


Reklama

Motýlice lesklá (Calopteryx splendens) patří mezi relativně velké vážky a dorůstá bezmála pěti centimetrů. Samice kladou vajíčka na vodní rostliny, někdy i na jejich ponořené části. Pro tento účel se dokážou pod vodu opakovaně ponořit a během 45 minut nakladou až 10 vajíček. Vajíčka se vyklubou po 14 dnech a protáhlé larvy žijí obvykle dva roky, než se z nich vyvine dospělec.

TIP: Svazky nezaměstnaných opeřenců - Ptačí rodičovství a homosexualita

Samci obvykle brání svoje teritorium, ale občas je možné vidět je ve větším množství na vodních rostlinách nebo na plujících předmětech. V období námluv se snaží upoutat pozornost samiček vzdušným tancem.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907