Potulují se v temných hlubinách Sluneční soustavy osamělé terestrické planety?

Mléčnou dráhou se toulá ohromné množství bezprizorních planet, včetně těch, které se podobají Zemi. Mohla některého z těchto vesmírných tuláků polapit Sluneční soustava? A kde bychom měli začít hledat?

05.01.2024 - Stanislav Mihulka



Podle některých vědců se v Mléčné dráze pohybují miliardy a možná i biliony potulných planet. Mohou vznikat samostatně, případně může jít o objekty, které se oddělily od svých domovských planetárních systémů a pokračují vesmírem sami, nebo v doprovodu dalšího tělesa planetární velikosti.

Co kdyby se nějaká taková potulná planeta někdy v minulosti ocitla v blízkosti Sluneční soustavy a její gravitace ji polapila? Tuto pozoruhodnou možnost prozkoumal ve své studii, zveřejněné v odborném časopisu Astrophysical Journal Letters, teoretický fyzik a klavírní virtuos Amir Siraj z amerického Princetonu.

Má Sluneční soustava sbírku potulných planet?

Siraj využil počítačové simulace k ověření teze, zda je možné, aby Sluneční soustava „odchytila“ potulnou terestrickou planetu. Výsledky zhruba 100 milionů simulací naznačují, že šance pro něco takového jsou docela slušné. 

Sluneční soustava by teoreticky mohla zachytit potulné planety, jejichž velikost by se pohybovala někde mezi Marsem a Merkurem. Takto polapené potulné terestrické planety by mohly obíhat Slunce ve vzdálenosti zhruba 1 400 AU od Slunce. Uvedená vzdálenost je průměrnou hodnotou vyplívající ze simulací, přičemž možný rozsah je asi 600 až 3 500 AU. 

TIP: Ztracena ve vesmíru: Uprchlá planetka objevena na periferii Sluneční soustavy

Podle astrofyzika Siraje je možné, že se ve Sluneční soustavě nacházejí dvě až tři takto „polapené“ terestrické planety. Případné pátrání po takových planetách ale bude vzhledem ke značným vzdálenostem obtížné. Nejvzdálenějším přímo pozorovaným objektem Sluneční soustavy je dnes planetka přezdívaná FarFarOut, kterou jsme objevili ve vzdálenosti asi 132 AU. 

Pomoci by nám v tomto směru mohl dokončovaný pozemní teleskop Vera C. Rubin Observatory (dříve označovaný také jako LSST – Velký celooblohový dalekohled) na hoře El Peñón v Chile. I pro něj ale půjde o obtížný úkol na samé hranici jeho možností – podle vědce půjde o příslovečné hledání hodně malé jehly v kupce sena. Šance na úspěch ale existuje.


Další články v sekci