Potvrzeno: Hvězdná mláďata se krmí díky svým magnetickým polím

28.08.2020 - Stanislav Mihulka

Jakým způsobem se „krmí“ nově zrozené hvězdy? Jak se dostane kosmický plyn a prach z okolního vesmíru k rostoucímu hvězdnému mláděti? Tři desítky let stará teorie nyní došla svého potvrzení.

<p>Magnetická pole mladičké hvězdy TW Hydrae přivádějí kosmický plyn a prach, aby mládě mohlo růst.</p>

Magnetická pole mladičké hvězdy TW Hydrae přivádějí kosmický plyn a prach, aby mládě mohlo růst.


Reklama

Nově zrozená hvězda se obvykle zpočátku krmí hmotou ze svého okolí a postupně roste do své konečné velikosti. Otázkou ale je, jak to vlastně dělá. Jakým způsobem se dostane kosmický plyn a prach z okolního vesmíru k rostoucímu hvězdnému mláděti? Astronomové již asi před 30 lety vyslovili hypotézu, že při tomhle krmení hrají klíčovou roli magnetická pole hvězdného mláděte.

Teď tuto představu potvrdil tým odborníků, který vedla Rebeca García López z německého institutu Max Planck Institute for Astronomy a irských institucí Dublin Institute for Advanced Studies a University College Dublin. Podařilo se jim pozorovat, jak podél siločar magnetického pole jednoho blízkého hvězdné mláděte přitéká plyn a prach z okolního vesmíru.

Hvězdné mládě TW Hydrae

Dotyčným hvězdným mládětem je mezi astronomy velmi populární hvězda typu T Tauri, která se jmenuje TW Hydrae. Nachází se v souhvězdí Hydry, ve vzdálenosti 196 světelných let. Její hmotnost dosahuje asi 80 procent hmotnosti Slunce a vznikla ale teprve před zhruba 10 miliony let. Hvězdu obklopuje protoplanetární disk, který je shodou okolností umístěný krásně kolmo vůči pohledu ze Země. Proto je TW Hydrae ideálním objektem pro pozorování a výzkum velmi mladých hvězd.

TIP: Objev u mladé hvězdy: V protoplanetárním disku detekovali metanol

Klíčovou roli v tomto významném pozorování sehrál pokročilý interferometr GRAVITY, který pracuje na soustavě teleskopů Very Large Telescope v Chile. Právě díky GRAVITY astronomové „na vlastní oči“ viděli, že magnetická pole mladičké hvězdy TW Hydrae opravdu přivádějí kosmický plyn a prach přímo ke hvězdě. Protoplanetární disk kolem hvězdy rychle rotuje a magnetická pole rotující materiál přibržďují, díky čemuž se může dostat ke hvězdě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: A. Mark Garlick / MPIADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907