Praktické sojčí truchlení: Logika pohřebních rituálů

22.08.2018 - Zuzana Teličková

Vědci zaznamenali nečekané chování u sojky západní – jakousi formu pohřebního rituálu s praktickým podtextem. Proč ale sojky truchlí a k čemu smuteční rituál vlastně slouží?

<p>Zasvěcené pravděpodobně nepřekvapí, že pohřební rituály byly pozorovány zrovna u sojky západní <em>(Aphelocoma californica)</em>. Tento pěvec totiž patří do čeledi krkavcovitých – ptáků známých svou inteligencí</p>

Zasvěcené pravděpodobně nepřekvapí, že pohřební rituály byly pozorovány zrovna u sojky západní (Aphelocoma californica). Tento pěvec totiž patří do čeledi krkavcovitých – ptáků známých svou inteligencí


Reklama

„Objev mrtvého těla vyvolá hlasové projevy, které přilákají další sojky a ty se ke zpěvu postupně přidávají. Vznikne tak zvláštní kakofonní shromáždění,“ říká Theresa Iglesiasová z University of California. Toto hlasité truchlení je podobné reakci sojek na přítomnost predátora, například výra. Pohřební rituály jsou vlastně také jakýmsi druhem upozornění.

TIP: Březnoví ptačí navrátilci: Kdo jsou zpívající andělé jara?

Jelikož sojky západní (Aphelocoma californica) většinou netuší, jakým způsobem jejich opeřený kamarád zahynul, zaměří pozornost na místo, kde k úhynu došlo, a po nějaký čas si je spojují s možným nebezpečím. V blízkém okolí pak nevyhledávají potravu minimálně následujících 24 hodin.

Dřívější studie naznačují, že žirafy a sloni mají také své rituály pro zesnulé. Jejich nespornou výhodou kromě upevňování pospolitosti a vazeb v rámci skupiny je získání poznatků, jak se vyhnout tomu, co způsobilo smrt druha.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zahrady ve Versailles čekají kvůli horku a suchu krušné časy.

Zajímavosti

Halucinogen DMT změní elektrickou aktivitu mozku tak, že se chová jako ve chvílích snění

Věda

Z Alexandra vyrostl vynikající vojenský stratég, státník, diplomat a politik.

Historie
Vesmír

Parašutisté ze 101. výsadkové divize si prohlížejí jeden ze zničených britských kluzáků

Válka

Mor může přenést na člověka i nenápadný králík

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907