Pralinkové Bruggy: Ráj mlsných jazýčků

06.08.2017 - Dagmar Kulaviaková

Jejich podmanivá chuť nechá jen málokoho chladným. Vždyť jsou také pralinky z belgických Brugg tím nejlepším, co si ve světě sladkostí dát. A co teprve když čokoládu šňupnete!

Pralinkové Bruggy -<p>Pralinky jsou hlavním vývozním artiklem belgických Brugg. Dostanete zde i bonbóny s příchutí havajských doutníků.</p>
Pralinkové Bruggy -

Pralinky jsou hlavním vývozním artiklem belgických Brugg. Dostanete zde i bonbóny s příchutí havajských doutníků.


Reklama

Většina turistů přijíždí do Brugg, ležících na severu Belgie, obdivovat impozantní středověké katedrály a měšťanské domy. Až se ale po čase historie nabaží, skončí všichni v obchůdcích s vynikající belgickou čokoládou.

Jak prozrazuje výrobce pralinek Roland Sukerbuyc, tato sladká delikatesa je hlavním vývozním artiklem zhruba stotisícového města. „Máme tu pět tradičních výrobců a čokoládu si můžete koupit ve 45 specializovaných obchodech,“ říká postarší Belgičan a pokračuje, že nejprve je nutné obstarat kvalitní čokoládu. „K výrobě té tmavé potřebujeme 60 % čokoládové hmoty, 10 % kakaového másla a dále cukr a vanilku. Tato směs se použije i do mléčné čokolády, kde je navíc potřeba mléčný prášek. Bílou čokoládu potom tvoří kakaové máslo, cukr, vanilka a mléčný prášek,“ popisuje muž, který se výrobě pralinek věnuje přes třicet let a jehož příjmení v češtině znamená cukrové bříško. 

Jedlý obal bonboniéry

A jak tedy při výrobě pralinek dál postupovat, když už máme dobrý „materiál“? „Čokoládu rozpustíme a naplníme ji do forem, kde ale zůstane jen tenká vrstva, protože později budeme pralinku plnit nejrůznějšími náplněmi. Vyrábíme na sto třicet druhů,“ zmiňuje Sukerbuyc. Kromě čokoládových bonbonů se v jeho dílně rodí i čokoládové figurky nebo třeba bonboniéry, na jejichž obalu si s chutí zgustnete.

TIP: Pro ženy, které mají své dny: Čokoláda s antimenstruační recepturou

Že jsou v Bruggách čokoládovými machry, potvrzuje i fakt, že zde působí střední škola na výrobu pralinek. Vzdělat se je možné rovněž v místním muzeu čokolády. V budově stojící v centru města se dozvíte, odkud se podmanivá pochoutka vzala a jak se dříve upravovala. Prohlédnete si historickou výrobnu nebo třeba čokoládové servisy z celého světa. 

Doutníkový bonbon

Až budete mít tradic dost, určitě navštivte vyhlášený obchod The Chocolate Line. Koupit si tu můžete třeba čokoládu s chilli nebo olivovým olejem. Majitel obchodu Dominique Persoone je rozený kulinářský experimentátor a jeho pokusy s čokoládou mu vynesly už tři Michelinské hvězdy, což je vůbec nejvyšší ocenění, které lze v oboru gastronomie získat. „Děláme i čokoládu s příchutí havanských doutníků. V náplni je jeden díl rumu a jeden díl koňaku, v němž zhruba tři měsíce marinujeme tabákové listy,“ poodkrývá tajemství svého netradičního receptu Persoone. Ten před pár lety také připravoval menu pro narozeninovou oslavu dvou členů skupiny Rolling Stones. Chtěl přijít s něčím speciálním, a tak vymyslel šňupání čokolády

Další lahůdkou z jeho dílny je takzvaný čoktejl. „Je to spojení koktejlu a čokolády. Nejprve na kousku bonbonu slíznu sůl, pak z přiložené pipety vypiju tequilu a nakonec to zajím pralinkou, v níž je citron.“ 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: BrusselsPictures.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Elon a Grimes se poprvé společně objevili na Met Gala v newyorském Metropolitním muzeu v roce 2018.

Zajímavosti

Korálové útesy kolem ostrovů, které nejsou zamořeny krysami, jsou až o 50 % bohatší na život

Příroda

Postup stavebních prací - takhle vypadal Guédelon v roce 2017.

Historie

Odhozené odpadky mohou být podle strážců parku obzvlášť nebezpečné pro zvířata, která se je mohou pokusit sežrat. 

Revue

Systém SPLICE zařídí bezpečnější přistání na komplikovaných místech povrchu Měsíce, Marsu nebo dalších těles.

Vesmír

Nahradí krevní testy snímkování hlavy na CT?

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907