Před 30 tisíci lety jsme se křížili s neandertálci. Jejich geny ale postupně mizí

11.11.2016 - Stanislav Mihulka

Geny z malých populací neandertálců dlouho neobstojí v mohutných lidských populacích

Během času přicházíme o geny, které původně pocházejí z neandertálců
Během času přicházíme o geny, které původně pocházejí z neandertálců

Reklama

Neandertálci zřejmě zmizeli z historie asi před 30 tisíci let. Malá část jejich DNA ale přežila. Zůstala tu s námi, v lidské DNA. Geny neandertálců teď z našeho genomu postupně mizí.

Vědci odhalili, že existuje sice slabý, ale zato všudypřítomný tlak přírodního výběru, který vytrvale působí proti DNA neandertálců. Je to prý důsledek toho, že se velká lidská populace zkřížila s malou populací neandertálců.

Jde o to, že populace neandertálců byly historicky mnohem menší, nežli naše lidské populace. A v malých populacích se mohly udržet i ne zcela optimální geny. Když se ale neandertálci zkřížili s lidmi, tak se jejich geny najednou octly v mnohem větší populaci. A to byl jejich konec.

TIP: Muž z Altamury dárcem nejstaršího vzorku DNA neandertálců

Pokud by to tak nebylo a před 30 tisíci let by se bývaly střetly například zhruba stejně velké populaci lidí a neandertálců, tak by jejich geny byly v lidské DNA zastoupeny jiným způsobem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UC Davis, PLoS Genetics

  • Zdroj fotografií: Miles Barger / FlickrDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907