Překrásné tvary planetárních mlhovin vykreslují dvojice umírajících hvězd

30.09.2016 - Stanislav Mihulka

Nová pozorování nitra planetárních mlhovin potvrzují teoretické představy astronomů

Motýlí mlhovina -<p>Planetární mlhoviny obvykle vznikají působením těsných dvojic hvězd</p>
Motýlí mlhovina -

Planetární mlhoviny obvykle vznikají působením těsných dvojic hvězd


Reklama

Astronomové už dlouho podezírají krásně tvarované planetární mlhoviny, tedy rozpínající se obálky umírajících hvězd, že je vykreslují intenzivní magnetická pole velice těsně obíhajících dvojic hvězd. Tyto teoretické předpoklady teď potvrzuje nová studie Todda Hillwiga z Valparaiso University v americké Indianě a jeho kolegů.

Dnes známe přes tisícovku planetárních mlhovin. Některé jsou jednoduše sférické, takových je ale jenom menšina. Většina těchto oblaků kolem umírajících hvězd má komplikované, často velmi krásné symetrické tvary, které mohou připomínat přesýpací hodiny nebo třeba motýly.

Hillwig a jeho tým se snažili nalézt takové planetární mlhoviny, v nichž by mohli pečlivě prozkoumat pohyby hvězd. Stálo to spoustu tvrdé práce s teleskopem, která nakonec vyústila do osmi hvězdných systémů s planetární mlhovinou, v nichž bylo možné analyzovat těsné dvojhvězdy.

TIP: Motýlí mlhovina: Velkolepé rekviem dvojice umírajících hvězd

Autoři připouštějí, že osm není právě velký počet. Výsledky studie jsou pro ně ale dost přesvědčivé. Jde o to, že vhodně uspořádáných hvězdných systémů s planetární mlhovinou, v nichž lze detailně zkoumat dvojhvězdy, je jenom velice málo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESA/Hubble & NASA

  • Zdroj fotografií: Science

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907