Překvapení v planetárním systému: Obří planeta u příliš mladé hvězdy

07.06.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevená planeta CI Tau b je osmkrát větší než Jupiter. Její mateřská hvězda je na takto velkou planetu nečekaně mladá


Reklama

O vzniku planet a vývoji planetárních soustav máme určité představy. Občas se ale stane, že objevíme planetární systém, který nám do zažitých představ příliš nepasuje. Astronomové se například až donedávna domnívali, že planety o velikosti Jupiteru potřebovaly ke svému vzniku minimálně 10 milionů let. Nová pozorování ale tyto teze zpochybňují.

Christopher Johns-Krull z Riceovy univerzity a jeho spolupracovníci objevili exoplanetu CI Tau b, která je nejméně osmkrát větší než Jupiter. Svou mateřskou hvězdu obkrouží CI Tau b jednou za 9 dnů. Podivné je, že mateřská hvězda je na takto velkou planetu příliš mladá - odborníci její věk odhadují na 2 miliony let. Nově objevený systém se nachází v souhvězdí Býka, přibližně 450 světelných let od Země. 

TIP: Astronomové objevili obří exoplanetu o velikosti Jupiteru a hmotnosti Saturnu

Nová obří exoplaneta byla objevena metodou měření radiálních rychlostí u jedné z hvězd hvězdné porodnice Taurus-Auriga. Podle vědců jde o unikátní objev, protože takto velký a horký plynný obr musel vzniknout doopravdy rychle.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Rice University

  • Zdroj fotografií: ESO / L. Calçada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907