Překvapení v planetárním systému: Obří planeta u příliš mladé hvězdy

07.06.2016 - Stanislav Mihulka

Nově objevená planeta CI Tau b je osmkrát větší než Jupiter. Její mateřská hvězda je na takto velkou planetu nečekaně mladá


Reklama

O vzniku planet a vývoji planetárních soustav máme určité představy. Občas se ale stane, že objevíme planetární systém, který nám do zažitých představ příliš nepasuje. Astronomové se například až donedávna domnívali, že planety o velikosti Jupiteru potřebovaly ke svému vzniku minimálně 10 milionů let. Nová pozorování ale tyto teze zpochybňují.

Christopher Johns-Krull z Riceovy univerzity a jeho spolupracovníci objevili exoplanetu CI Tau b, která je nejméně osmkrát větší než Jupiter. Svou mateřskou hvězdu obkrouží CI Tau b jednou za 9 dnů. Podivné je, že mateřská hvězda je na takto velkou planetu příliš mladá - odborníci její věk odhadují na 2 miliony let. Nově objevený systém se nachází v souhvězdí Býka, přibližně 450 světelných let od Země. 

TIP: Astronomové objevili obří exoplanetu o velikosti Jupiteru a hmotnosti Saturnu

Nová obří exoplaneta byla objevena metodou měření radiálních rychlostí u jedné z hvězd hvězdné porodnice Taurus-Auriga. Podle vědců jde o unikátní objev, protože takto velký a horký plynný obr musel vzniknout doopravdy rychle.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Rice University

  • Zdroj fotografií: ESO / L. Calçada

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907