Překvapivá spojitost: Užívání psychedelik souvisí s lepší kondicí srdce

20.10.2021 - Stanislav Mihulka

Podle nové studie vědců z Oxfordské univerzity se lidé, kteří alespoň jednou za život užili psychedelickou látku, těší lepšímu zdraví než zapřisáhlí abstinenti


Reklama

V posledních letech jsme svědky boomu výzkumu a (znovu)využití psychedelických látek v medicíně. Přírodní i syntetické halucinogeny se ukazují jako účinné prostředky při léčbě bolesti, depresí, úzkostí, posttraumatické stresové poruchy a poněkud paradoxně i rozmanitých závislostí. Vědci jsou teď na stopě další, nečekané spojitosti užívání psychedelik a lidského zdraví.

Výzkum je sice teprve v počátcích, nicméně podle nové studie týmu, který vedl Otto Simonsson z Oxfordské univerzity, má užívání psychedelik, jako je DMT, ayahuaska, LSD, meskalin nebo psilocybin pozitivní vliv na srdce a oběhový systém. Badatelům k jejich závěrům posloužila data z amerického průzkumu zdraví uživatelů drog „United States National Survey on Drug Use and Health“, získaná mezi lety 2005 a 2014.

Psychedelika a zdraví

Podle zjištění vědců hodnotí lidé, kteří alespoň jednou za život užili psychedelickou látku, své zdraví jako lepší a mají nižší sklony k nadváze – v porovnání s těmi, kteří psychedelika nikdy nezkusili. Co je ještě lepší, lidé s psychedelickou zkušeností mají nižší šanci, že v loňském roce měli diabetes nebo problémy se srdcem či oběhovým systémem.

TIP: Halucinogenní ketamin prokazatelně omezuje sebevražedné myšlenky

Výsledky jsou podle badatelů relevantní i s přihlédnutím k věku, pohlaví, manželství, rase, příjmu domácnosti, vzdělání, ochotě k riskantnímu chování a užívání jiných drog. Jak ale připomíná Otto Simonsson, zatím není jasné, z čeho vztah mezi psychedeliky a jejich příznivým vlivem na lidské zdraví vyplývá, ani co je příčinou a co následkem. Každopádně je jasné, že vědce a lékaře čekají další zajímavé výzkumy.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907