Překvapivá spojitost: Užívání psychedelik souvisí s lepší kondicí srdce

Podle nové studie vědců z Oxfordské univerzity se lidé, kteří alespoň jednou za život užili psychedelickou látku, těší lepšímu zdraví než zapřisáhlí abstinenti

20.10.2021 - Stanislav MihulkaV posledních letech jsme svědky boomu výzkumu a (znovu)využití psychedelických látek v medicíně. Přírodní i syntetické halucinogeny se ukazují jako účinné prostředky při léčbě bolesti, depresí, úzkostí, posttraumatické stresové poruchy a poněkud paradoxně i rozmanitých závislostí. Vědci jsou teď na stopě další, nečekané spojitosti užívání psychedelik a lidského zdraví.

Výzkum je sice teprve v počátcích, nicméně podle nové studie týmu, který vedl Otto Simonsson z Oxfordské univerzity, má užívání psychedelik, jako je DMT, ayahuaska, LSD, meskalin nebo psilocybin pozitivní vliv na srdce a oběhový systém. Badatelům k jejich závěrům posloužila data z amerického průzkumu zdraví uživatelů drog „United States National Survey on Drug Use and Health“, získaná mezi lety 2005 a 2014.

Psychedelika a zdraví

Podle zjištění vědců hodnotí lidé, kteří alespoň jednou za život užili psychedelickou látku, své zdraví jako lepší a mají nižší sklony k nadváze – v porovnání s těmi, kteří psychedelika nikdy nezkusili. Co je ještě lepší, lidé s psychedelickou zkušeností mají nižší šanci, že v loňském roce měli diabetes nebo problémy se srdcem či oběhovým systémem.

TIP: Halucinogenní ketamin prokazatelně omezuje sebevražedné myšlenky

Výsledky jsou podle badatelů relevantní i s přihlédnutím k věku, pohlaví, manželství, rase, příjmu domácnosti, vzdělání, ochotě k riskantnímu chování a užívání jiných drog. Jak ale připomíná Otto Simonsson, zatím není jasné, z čeho vztah mezi psychedeliky a jejich příznivým vlivem na lidské zdraví vyplývá, ani co je příčinou a co následkem. Každopádně je jasné, že vědce a lékaře čekají další zajímavé výzkumy.

 


Další články v sekci