Teplejší klima láká do ulic více lidí - těch spořádaných a bohužel i těch méně spořádaných
Dlouhodobé statistiky ukazují, že přinejmenším v oblastech mírného pásu planety se zločiny páchají především v létě. Během podzimu a v zimě kriminalita slábne, jako by se ukládala k zimnímu spánku. Přesněji řečeno, platilo to do nedávné doby.
Američtí vědci ve své nové studii odhalili překvapivé spojení mezi počasím a zločinností. Teplejší zimy podle vědců prospívají zločincům a v řadě oblastí Spojených států teď policisté evidují nárůst počtu násilných trestních činů. Platí to například pro severovýchod USA, kde je vztah mezi počasím a zločiny obzvláště výrazný.
TIP: Jak bojovat se zločinem? Sekáním trávníků a uklízením odpadků!
Nejde při tom o žádné věštění z křišťálové koule. Výzkum je založený na úctyhodném souboru dat, který zahrnuje klimatické údaje společně s daty o kriminalitě pro celkem 16 tisíc amerických měst, od roku 1979. Podle badatelů teplejší klima láká do ulic více lidí - těch spořádaných a bohužel i těch méně spořádaných.
Americký výzkum vztahu klimatu a kriminality není zdaleka prvním. Již před několika lety se podobným směrem ubíraly myšlenky vědců v Británii. Také jejich závěry hovoří jasně - teplé počasí zkrátka svědčí zločinu.
CIRES
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)